Yeni Sony HXR-NX100’ün Neden Özel Olduğunu Keşfedin

“Clarke Quay’in alacakaranlığı, NX100’ün düşük ışık performansını test etmek için mükemmel bir fırsat sağladı.”

Üretken Alman Prodüktör/Yönetmen, Kameraman ve Sony ICE’si Mark Zdunnek, M.A., yakın zaman önce BroadcastAsia için Singapur’daydı. Seminerlerden ve bu güzel şehrin manzarasının tadını çıkarmaktan fırsat buldukça, yeni Sony HXR-NX100’ü teste tabi tuttu. Mark, aşağıdaki soru-cevap oturumunda gözlemlerini Sony ile paylaştı.

CUuna27VAAAh0zDS1: HXR-NX100 ile ilgili ilk izleniminiz ne oldu?

M: Etkilendiğimi söylemeliyim! Japonya’da üretilen 1,0 inç sensörlü NX100; kompakt tasarım, özellikler ve kullanılabilirlik açısından tam puan alıyor. Farklı çekim koşulları için tasarlandığı belli olan NX100, giriş düzeyi kullanıcılar için veya yedek kamera olarak harika bir seçim.

S2: Lütfen çekim senaryolarını açıklayın.

M: NX100’ü bir gün boyunca hem prodüksiyon hem de post prodüksiyon için kullanma şansına sahip oldum. Singapur, çekim yapmak için birçok güzel ve renkli yere sahip. Zengin bitki örtüsüyle Gardens By the Bay’de ve akşam saatlerinde Clarke Quay’de çekim yapmak, hem güneşli hem de ışığın az olduğu durumlarda 1,0 inç sensörün sınırlarını test etmek için yeterli imkanı sağladı. Neredeyse “contre-jour” çekim yapar gibi, arkasından güneş ışığı gelen insanları ve nesneleri de çektim. Ayrıca bokeh, sığ alan derinliği ve izleyicinin görüş çizgisini kontrol etme kabiliyetini denemek için açık iris ve büyük odak değişiklikleriyle odak geçişleri oluşturdum. NX100, tüm bunlarda harika performans sergiledi.

S3: HXR-NX100’ün 1,0 inç sensörü hakkında ne düşünüyorsunuz?

M: 1,0 inç Exmor R® CMOS sensörün gerçekten fark yarattığını gördüm. Güzel kamera bokehi, kameramanlara odakla ilgili kararlarda geniş yaratıcı özgürlük sunuyor. Sığ alan derinliği gibi film görünümü, çok kullanışlı bir görüş çizgisi kontrolü sağlıyor.Odak, yakınlaştırma ve iris için mükemmel yaratıcı kontrol imkanı sunan üç bağımsız manuel lens halkası da kameramanların hoşuna gidecek bir diğer özellik.

S4: Kameranın kullanım kolaylığını nasıl değerlendirirsiniz?

M: İnceleme yaparken elde ettiğim bulgulara göre ürün, tüm testlerime hazırdı. Hem ultra taşınabilir, hafif, kullanımı kolay ve olağanüstü kompakt hem de Clarke Quay’de bir gezi teknesindeyken bile çok rahat ve sezgisel bir şekilde kullanılabiliyor. Bu yaklaşım sırasında birçok farklı açı ve görüş noktası denedim; hatta tek ayağı sağ omzuma yerleştirerek teleskopik el vinci olarak kullandım. Bir başka dikkat çekici nokta da çok aydınlık ortamlarda (yani kameramanların her gün karşılaştığı durumlarda), doğru pozlamayı ayarlamayı ve alan derinliğini kontrol etmeyi kolaylaştıran dahili 4 kademeli ND filtresi.

S5: Hangi formatta çekim yaptınız?

M: Tercih ettiğim format, Sony video kameralarda yaygın bir şekilde kullanılan ve dünya çapındaki profesyonellerden kabul gören Sony’nin yeni XAVC codec’i. HXR-NX100, 60 fps’ye kadar 50 Mbit’te Full HD XAVC-S sunuyor.

NX100S6: Çekim sırasında şaşırtıcı keşiflerde bulundunuz mu?

M: Dijital genişletme veya dijital yakınlaştırmaya hiç inanmamışımdır. Fakat NX100’deki 24x Clear Image Zoom ve 48x Dijital Genişletici, beni şaşırtmayı başardı. Şu avantajları ve faydaları vurgulamak isterim: Yakınlaştırma faktörünün, mukayese kabul etmeyen bir kare seçeneği özgürlüğü sunduğunu düşünüyorum. Bu, sıradan bir kullanıcının bu kategorideki bir kamerada kullanacağından çok daha fazla seçenek sunuyor. Ayrıca rakiplerde genellikle yalnızca 12x yakınlaştırma olduğu için birden fazla lens kullanıyormuş gibi hissetmenizi sağlıyor. Bu kameranın 24x yakınlaştırması, 20 megapiksel sensörün kesinliği, hassasiyeti, düşük parazit oranı ve süper çözünürlüğünden yararlanırken çeşitli olanaklar sunuyor.Mark, NX100’ün dahili ND filtresini deniyor

S7: HXR-NX100 ile genel deneyiminizi nasıl değerlendirirsiniz?

M: NX100’ün kendi fiyat aralığında şaşırtıcı bir kaliteye sahip olduğuna dikkat çekmek istiyorum. Sensör, format, kullanım, Clear Image Zoom, ayrıntı seviyesi ve görüntü kalitesi açısından beklentilerimi aştı. Birçok insan, ihtiyaçları için doğru ürünü seçmelerine yardım etmemi istiyor. Profesyonel ürün yelpazesine (giriş düzeyi) giriş yapıyorsanız, tüketici ürünlerinden geçiş yapıyorsanız, film tutkunuysanız, YouTube™ videoları oluşturuyorsanız ya da kasete kayıttan belleğe kayda geçmek istiyorsanız NX100, kesinlikle bütçenizi zorlamadan çok yönlülük sunacak bir ürün.