“X160, tam olarak kameraman dostu”

pxw-X160Expo Channel TV’de, Teknik Yönetmen ve Kameraman olarak görev yapan Yunus Topçuoğlu, bize kullanmakta olduğu Sony PXW X160 kamera ile ilgili görüşlerini aktardı.

X160 Kamerayı Neden Tercih Ettik?

“10 seneyi aşkın süredir medya sektörünün içinde çalışırken birçok kamerayı test etme imkanım oldu. Bunlar yarı profesyonel ve profesyonel olmak üzere birçok farklı modeldi. X160 kamerayı internetten ve bazı kaynaklardan araştırarak, ihtiyacıma uygun bir kamera olduğunu düşünüp yakın incelemeye aldım. Bu incelemelerde, kameranın gece çekim kalitesi, yapılan işe çok rahat adapte olması ve değişebilir ND filtresi sayesinde birçok alanda rahat kullanımı olduğunu gördüm. Bunun sonucunda kamerayı Provideo’dan satın aldım.”

X160 Kamerayı Hangi Projelerde Kullanıyoruz?

“X160 kamerayı genellikle televizyon çekimlerinde, fuar ve açılışlarda, düğün, kokteyl gibi büyük organizasyonlarda rahatlıkla kullanıyoruz. X160, bu konuda beklenenden daha iyi performans gösteriyor.”

X160 Kameranın Görüntü Kalitesi

X160 kamerayı demo olarak ilk incelediğimde, kameranın her türlü ortamda ve ışık koşulunda daha iyi bir bit derinliği verdiğini daha net ve keskin görüntüler sağladığını gördüm. Daha sonra kamerayı almaya karar verdim. X160 ile yaptığım çekimlere bilgisayar ortamında bakınca daha önce kullandığım kameralardan çok farklı olduğunu gördüm. Kamerada, Sony marka olmasından dolayı renklerin canlılığı gerçekten harikaydı.”

X160’ı Diğerlerinden Ayıran En Belirgin Özellik

“Kameranın en önemli özelliği geniş açı lense sahip olması ve ND’si değişken olduğundan her türlü ışık ortamına uyum sağlaması denilebilir. Bu kamerayı tercih etme nedenlerimden en önemlileri bunlar. X160 da ayrıca beyaz ayarı yapmak da çok kolay, üzerinde bulunan tek tuşla istediğiniz her ortamda anlık beyaz ayarı yapabiliyorsunuz.”

“Kameranın aynı zamanda, üzerinde SDI, HDMI çıkışı olması, Mpeg2 422 ve 420 codec’e sahip olması kameranın ortalama 110 Mbit rate ile kayıt yapabiliyor olması bence başlıca özelliklerinden. Bunun dışında objektifinin 25X optik zoom’a sahip olması harika bir şey. Çünkü standart kameralara baktığımızda optik zoom 18-20X arasından değişirken Sony X160’la çalışırken 25X zoom’u çok rahat gördüm, kamera netlikten ödün vermiyor. X160 kamerada bulunan netlik, diyafram ve zoom ringleri kamerayı kullanırken çekim esnasında büyük kolaylık sağlıyor. Acil çekimlerde doğrudan tek tuşla kameraya müdahale edebiliyorsunuz. Netlik ringi sayesinde manuel olarak netliği ayarlayabiliyor ve netliğin bittiğini fark edebiliyorsunuz.”

Kamerayı Diğer Kullanıcılara Neden Öneriyorum?

“X160’ı diğer meslektaşlarıma öneriyorum. Kamerayı kullanacak kişiler, bu kamera ile çektikleri görüntüleri bilgisayara attıklarında rengin, sesin ve netliğin farkına varacaklardır.

Kameraya Hangi Özellikleri Eklerdik?

“Kameradan genel anlamda memnunum. Belki kameranın 4 kanal ses girişi olsaydı veya en azından harici 2 kanal alma özelliği olsaydı daha iyi olabilirdi. Viewfinder’ı da belki daha büyük olabilirdi. Bunların dışında X160, genel anlamda bütün ihtiyaçlara yönelik tatmin edici bir kamera. X160 aktüel çekimlerde de titreşimi ve sarsıntıyı azaltmak için 2 kademeli steadyshot özelliğine sahip. Bu özellik, kamerayı hareketli ortamlarda kullanmanıza olanak sağlıyor. Kısacası X160 kamera, her türlü ortama uyum sağladığı için kameraman dostu diyebilirim.”
“X160, tam olarak kameraman dostu diyebilirim”

Sony X160

Yunus Topçuoğlu Kimdir?
1972 doğumlu olan Yunus Topçuoğlu, sektöre 1998 yılında yerel televizyonlarda çalışarak başladı. 2000 yılında kameraman asistanı olarak çalışmaya başlayan Topçuoğlu, birkaç yerel ve ulusal televizyon kanalında çalışmasının ardından halen Expo Channel TV’de Kameraman / Teknik Yönetmen olarak görev yapıyor.