Hem Uygun Bütçeli Hem Profesyonel

Screenshot_3Sony HXR NX100 kamera, Sony’nin NXCAM ailesinin yeni çıkardığı yaklaşık 3-4 aylık bir geçmişi olan bir kamera. Sony’de NXCAM ailesinde geçmişte ağırlıklı olarak haber çekimi için kullanılan HXR-NX30 – HXR-NX70 kameralar vardı. Bu kameraların üretimi sonlandırılınca bu alanda bir boşluk oluştu. Sony, bu boşluğu doldurmak üzere aynı fiyat aralığında HXR NX100’ü çıkardı. Kameranın en çok tercih edilme sebebi, kalitesine oranla fiyatının uygun olması, harici ses girişlerinin ve HD formatlarda çok yaygın olan AVCHD kayıt formatı olması ve SD formatlarda da kayıt alabilmesi. Bu kameralarda artık SD kartla kayıt yapma şansınız var.

SONY HXR-NX100, profesyonel tarafta yayıncılık yapan haber kuruluşları tarafından tercih edilen bir kamera. Kamu tarafında ise yapılan işin reklamı/tanıtımı noktasında ve eğitim kurumlarında öğrencilerle yapılan proje çalışmalarında kullanılmaktadır.

NX100 kamera daha çok body si ve bütçesinden dolayı tercih edilen bir kamera. Profesyonel tarafa girmesinin sebebi Consumer dediğimiz teknoloji marketlerde satılabilen tarzda bir ürün olmaması. Kameraya dışardan harici bir ses kaynağı bağlanabiliyor ve üzerinden profesyonel video çıkışları bulunuyor. Ayrıca, kendi klasmanındaki diğer kameralara bakıldığında objektifinde netliği, zoom ayarını, diyaframı ayarı yapabildiğiniz tek bir halka bulunurken, NX100 de ise bu ayarları yapabildiğiniz üç ayrı halka bulunuyor.

HXR_NX100Sony‘nin yeni kameralarının tamamında Full Auto düğmesi bulunmaktadır. Full Auto düğmesini aktif ettiğiniz takdirde netlik, diyafram ve shutter ayarını kamera otomatik olarak bulunduğu ortama göre kendisi ayarlıyor. Kameranın habercilik sektöründe tercih edilme sebebi de kameranın hareketli çekimlere uygun olması ve sarsıntı önleyici elektronik bir özelliğe sahip olması. Objektif olarak ise zoom X i bakımından, 12X zoom un olması. Kameradaki By Pixel Super Resolution  özelliğini aktif ettiğinizde zoom oranı 24X’ya ve Extender devreye girdiğinde ise 48X’ya kadar çıkabiliyor. Özellikle habercilikte zoom çarpanı ve kameranın hafif olması çok önemli olduğundan NX100 tercih sebebidir diyebiliriz. Kameranın SD kart ile kayıt alabilmesi de görüntü aktarımı açısından çok önemli bir özellik. Ortalama 32 GB lık bir görüntüyü rahatlıkla 5-10 dk da aktarabiliyorsunuz. NX100 kamerada bulunan SD kart sayesinde 110 dk lık bir kayıdın capture süresini maksimumda 10 dk ya düşürmüş oluyorsunuz.

SD kartın dünya tarafından yaygın olarak kullanılan bir kart yapısı olmasının avantajını NX100 kamerada yaşıyorsunuz. Prodüksiyon açısından da örnek verirsek, Kurumsal yapı içerisinde ürün tanıtımı çekimini stüdyo ortamında iyi bir ışık sistemiyle NX100 ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Kamera 1,0 inch sensöre sahip olduğu için büyük kameralarla kıyaslanabilir. Piyasada kullanılan devasa kameraların sensörlerine göre NX100’ün sensörü oldukça yeterlidir. 1,0 inchlik sensör özelliği Sony’nin yalnızca bu ürün grubunda mevcut. NX100 kameranın Fiyat/performans oranı sayesinde Habercilik sektöründe, düğünlerde ve prodüksiyon alanında tercih edilebilecek bir kamera olduğunu görüyoruz.