Görüntü Yönetmeni Luana Knipfer’dan FS5 İncelemesi

maxresdefault

“Daha önce DSLR fotoğraf makinelerini kullandıysanız kurumsal videolarınızda, düğün prodüksiyonlarınızda, müzik kliplerinde veya büyük prodüksiyonlarda güçlü bir B kamera işlevi gören yeni FS5’i çok beğeneceksiniz.”

“FS5 gerçekten hafif ve harika ergonomik özellikleri var.”

Başarılı belgesel yapımcısı ve vahşi yaşam görüntü yönetmeni Luana Knipfer, ZDF, ARD ve National Geographic için dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan çekimleri yönetti ve bizzat çekimlerde görev aldı. Ayrıca Petra Fantozzi ve Group Global 3000 sanat topluluğu gibi sanatçı iş ortaklarıyla birlikte bazı yüksek profilli prodüksiyonların çekimini de gerçekleştirdi.

Knipfer, Sony’nin dışında FS5 ile çekim yaparak IBC2015’te lanse edilmesinin ardından kamerayı deneme fırsatını bulan ilk insanlardan biridir.

b3b4ca_671435ce2ca947cfa103ad3a0bf36705

Knipfer, “Bu kamera beni gerçekten heyecanlandırıyor,” diyor ve FS5’i onun için özel kılan niteliklerin üstün ergonomik tasarım, 4K Super 35 sensör ve Yüksek Kare Hızı (HFR) ile kayıt gibi özellikleri olduğunu belirtiyor. Olası uygulamaları göz önünde bulunduran Knipfer, dar alanlarda veya bir drone ya da gimbal üzerinde kullanılabilen bu video kamerayı FS7 veya A7S için “ideal yardımcı” olarak görmektedir. Bu video kamera, DSLR ile video çekenler için önemli bir güç sunuyor.

Knipfer’a göre FS5‘in ergonomik tasarımı olağanüstü taşınabilirlik sağlıyor. FS7’nin yarısından daha az ağırlığa sahip olan bu video kamera son derece dengeli ve yapılandırması kolaydır. Knipfer video kamerada özellikle LCD vizörle birlikte ayrılabilen ve kamera gövdesinde çeşitli yerlere monte edilebilen esnek ve döndürülebilir tutma yerini ilgi çekici buluyor.

Knipfer, “Elde tutma yeri kullanışlı, çok yönlülük sağlıyor ve tutma yerindeki tüm düğmeler sayesinde herhangi bir konumda çekim yapabiliyorsunuz,” diyor.

4K Super 35 mm görüntüler

“Super 35 mm 4K sensör aynı zamanda FS7’de de bulunmaktadır ve aynı 14 kademeli dinamik aralığı sunar.”

FS5, yüksek hassasiyete sahip 4K Super 35 mm Exmor® CMOS sensör ile birlikte üretilmiştir. Knipfer bu video kameranın hem kalite hem de eksiksiz esneklik sunduğunu söylüyor. FS5, 14 kademeli pozlama genişliğiyle birlikte QFHD (3840 x 2160) 4K çözünürlüklü görüntüler sunarken E Yuvalı lens sistemi, görüntü yakalamada inanılmaz bir esneklik sağlıyor. Knipfer, “Çok çeşitli E Yuvalı lensler kullanabilirsiniz ve diğer adaptörleri kullanarak sahip olduğunuz seçenekleri daha da artırabilirsiniz. Hatta film tipi lensleri bile kullanabilirsiniz,” diyor.

PXW-FS7_LatestNews-01_Block2Ayrıca FS5’in, yerleşik elektronik değişken Nötr Yoğunluk (ND) filtresine sahip dünyanın ilk Super 35 mm video kamerası olması da çok önemli bir avantajdır. “Bu sayede, kapalı alanlardan açık alanlara geçerken ISO ve iris ayarlarınızı koruyarak görüntülerinizi kolayca kontrol edebilirsiniz.”

“240 fps Süper Ağır Çekim kesinlikle çok güzel bir özellik ve başta düğünler veya kurumsal videolar için çok faydalı olabilir.”

FS5’in Süper Ağır Çekim özelliği de etkileyici: Bu özellik, önemli anları kaçırmamanızı sağlayan sürekli aralıklı kayıt seçeneğiyle Full HD XAVC 10 bit 422 olarak 8 saniye boyunca 240 fps ağır çekim yapma imkanı sunuyor. Yakalamak istediğiniz an boyunca deklanşöre bastığınızda kamera, son 8 saniyeyi ortama kaydetmiş olur.

Knipfer, “İhtiyacınızdan fazla çekim yapmamanızı sağlayan bu özelliği gerçekten çok beğendim,” diyerek sözlerini tamamladı.