Görüntü yakalamayı Sony PXW-FS5 ile öğretiyoruz

 

Prodüksiyon sektöründe tecrübeli, şimdi ise Navras Akademi’de Creative Director olarak eğitim çalışmalarını sürdüren Özbey Doğa Karslıoğlu, kullanmakta olduğu Sony PXW FS5 kamera ile ilgili görüşlerini Provideo’ya aktardı.

SONY PXW-FS5Yaklaşık 8 yıldır profesyonel piyasada çalışmalarımı sürdürmekteyim. Şu anda Navras Akademi’de prodüksiyon ve animasyona ilgi duyan genç arkadaşlarımızı sektöre kazandırmak için eğitimler vermekteyiz. Akademimizde, gençleri sektöre hazırlamak için doğru ekipmanlarla eğitimler vermeyi hedefliyoruz.

Akademimizde öğrencilerimize verdiğimiz profesyonel eğitimlerde ve kendi prodüksiyon çalışmalarımızda kullanmak üzere yeni bir kamera arayışına girmiştik. Bu noktada işlevi geniş, her koşulda kullanımı rahat ve günümüz yayın teknolojilerine uygun bir kamera olmasına özen gösterdik. Katılımcılarımıza verdiğimiz profesyonel eğitimlerde kameranın kullanım açısından rahatlık sunması bizim için önemliydi. Araştırmalarımız sonucunda Provideo’dan Sony PXW-FS5 modelini ekipmana katmayı uygun gördük.

“Katılımcılarımıza görüntü yakalamayı FS5 ile öğretiyoruz”

FS5’i özellikle akademide verdiğimiz eğitimlerde kullanmaktayız. Sektörü yeni tanıyacak katılımcılarımızın görüntü yakalamayı bu kamerada öğrenmeleri çok önemli. Sony’nin 15 senedir devam ettirdiği ND filtre geleneği, diyaframı, vizörü aynı olduğundan tüm özellikleri bu kamerada tam olarak tanımalarına imkan sağlamaya çalışıyoruz.

Zira dünden bugüne gelen profesyonel kamera sistemlerindeki tüm özellikler FS5’te toplanmış durumda. Ayrıca bizim sektördeki prodüksiyon çalışmalarımızda da iş akışımıza değer katmakta. Kendi bünyemizde çektiğimiz tanıtım filmlerinde de kamerayı rahatlıkla kullanmaktayız.

Kameranın en büyük özelliği abisi FS7’nin izinden daha ekonomik olarak gitmesi. Body’de tuşların fonksiyonel olarak dağılımı gayet başarılı. Özellikle sonradan görev atayabileceğiniz tuşların bulunması da çok işlevsel. Aktüel çekimlerde FS5 ile çalışmak da oldukça kolay.  Gimbal’in hareketli olması da özellikle aktüel çekimlerde size çok büyük kolaylık sağlıyor.

FS5’in düşük ışıkta gösterdiği çekim performansı çok başarılı”

SONY PXW-FS5FS5 sadece 0.8 kg ağırlığında. Bu da helicam ve gimbal’lerde daha rahat kullanabilmemize olanak sağlıyor. E mount lenslerle uyumlu çalışabilen kamera SD kartlara da kayıt yapıyor. Kamera, performansını etkileyen birçok olumlu özelliğe sahip. 4K çözünürlük desteği, yüksek kare çekim modu, ND filtre kullanımı ve özellikle düşük ışıkta gösterdiği çekim performansı gayet başarılı.

Sektördeki iş akışınızı hızlandırmak, fonksiyonel olarak tüm ek ekipmanlarla rahat bir kullanım sağlamak ve 4K dünyasına adım atmak için FS5 iyi bir seçim olabilir.

FS5 fiyatı ve performansı bakımından son derece başarılı bir model. Kamerayı tercih edilebilir kılan en büyük özellik kullanım kolaylığı. RAW desteğine sahip olmaması kameradaki eksiklik olarak sayılabilir.  İlerleyen dönemlerde RAW desteğini de bünyesinde barındırırsa hiç fena olmaz.

BU ÜRÜN İÇİN TEKLİF AL