Youtube’dan Kaliteli Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

youtube-yayin

Günümüzde, video paylaşımı ve sosyal medya mecraları üzerinden yapılan yayınlar çok revaçta. Bunların arasından ayrışabilmenin en kolay yolu kaliteli içerikler üretilmek. Video kaydı yapılan/çekilen bir yayını, sosyal medya siteleri veya video paylaşım siteleri üzerinden canlı olarak yayınlamak çok kolay hale gelmiş durumda. Youtube, Akamai, Ustream, ve Wovza gibi popüler medya sitelerinden TriCaster aracılığı ile canlı yayın yapabilirsiniz.

Youtube gibi popüler video paylaşım sitesi üzerinden yayın yapabilmek için dikkat edilmesi gereken 2 önemli nokta, encoder ve internet altyapısıdır.

Video besleyici, en kolay anlatımla, video sinyalini IP sinyale çevirip internet ortamındaki herhangi bir server ya da CDN hesabına gönderen cihazdır. TriCaster, kendi içerisinde bir video besleyiciye, gömülü bir encoder a sahiptir. Youtube üzerinden yayınlamak istediğiniz yayını TriCaster aracılığı ile yaptığınızda, harici bir encoder cihazına ihtiyacınız yoktur.

TriCaster encoder işleminde stream işlemini, RTMP streaming using H.264 (ex. Adobe® Flash® Media Server), Microsoft® Windows Media® Push/Pull, ve browser-based streaming applications formatlarında yapabilmektedir.

Youtube kanalınıza stream yaparken, Youtube sayfanızı açıp yeni bir canlı akış oluşturmanız ve oluşturduğunuz akışın ismi, başlangıç saati gibi basit ayarlamaları yapmanız gerekir. Daha sonra Youtube tarafından belirlenen profilde, akışınızı oluşturup bir sonraki aşamada stream adresi ve ID sini almanız gerekir. Sonrasında yapmanız gereken tek şey, almış olduğunuz stream adresini ve ID sini TriCaster içerisindeki encoder ayarlarına yazmaktır. Devamında stream yapacağınız video çözünürlüğünü belirlemeniz gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta internet upload hızınızdır. Örneğin, çözünürlüğü 720p olarak belirleyecekseniz minimum 3 megabitlik bir internet upload hızına ihtiyacınız vardır.

Bu ayarları TriCaster üzerinde yaparken çözünürlüğü belirleyip, KJ, logo veya altyazı  gibi grafikleri video üzerine ekleyip stream işlemini başlatabilirsiniz. Youtube’dan canlı yayın yaparken aktardığınız görüntü, Youtube’un kontrol mekanizmasından dolayı 10-15 saniye gecikmeyle izleyiciye yansır.

Hepsi Bir Arada Sistemleri İncelemek İçin Tıklayın

Provideo Newtek Tricaster ürünlerin Türkiye’deki yetkili satıcısıdır.

Newtek Tricaster TC1 ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bize 0212 320 97 77 den veya info@provideo.com.tr mail adresimizden ulaşabilir ve teklif alabilirsiniz.