SONY PXW-Z280 Kamera Türkiye’de.

 

 SONY PXW-Z280, ilk bakışta geçmişin efsane kamerası EX1’i andırıyor. Ama kamerayı kullandıkça yeni bir efsanenin doğduğuna şahit oluyorsunuz.  Gelin beraber bakalım..

Son dönem kameralardaki trend büyük boy tek sensor kullanma yönünde. Ancak Sony Z280 kamera burada farklılaşıyor ve ½” büyüklüğünde 3 adet sensör kullanıyor. Bunun getirdiği avantajlar çok  tabii ki. Örneğin, gerçek 4:4:4 renk verebiliyor ve tek sensörde kaçınılmaz olan de-bayering (renk birleştirme) işlemi kaynaklı hataları minimize ediyor.

Üzerindeki Fujinon lensin iris, focus ve zoom kontrolleri manuel ancak manuel kontrolün lens ile mekanik bir bağlantısı yok. Servoları kontrol ediyor ama siz bunu kullanırken hissetmiyorsunuz.

ND filtre kontrolü, Sony’nin son dönem kameralarında olduğu gibi elektronik ve bu çok değeli bir özellik.

Sony PXW-Z280 kamera lensi 5.6mm -95,2mm arası odak uzunluğuna sahip. Bu büyük bir aralık ve etkileyici olan bu aralıkta zoom yaparken önemli sayılabilecek bir ışık kaybı yaşanmaması.

Auto focus  performansı oldukça iyi ve yüz takip fonsiyonu mevcut. Bu fonskiyon kameramana ciddi kolaylık sağlamakta ve özellikle 4K çekimlerindeki focus ayarı için kritik bir özellik.

Sony PXW-Z280 kayıt opsiyonu da oldukça geniş 4K/60p 4:2:2 10 bit renk çözünürlüğünde 6

00Mbps’a kadar kayıt imkanı veriyor. Yani eski günlerde olduğu gibi yüksek sıkıştırma oranları ve düşük renk çözünürlüğü ile kayıt sınırlaması yok.

Z280 renk performansı da oldukça etkileyici. 4K piksel yoğunluğuna sahip ½” sensörlü bir kamerada 63dB S/N oranı elde ediliyor. Bu eskilerdeki 2/3” sensörlü SD kameraların bile üzerinde bir performans. Hatta güncel FS5 kamerada bile sadece 57dB.

Düşük ışık performansı da oldukça yeterli. Tabii ki bir cinema kamerası kadar iyi değil ancak gürültü azaltma fonskiyonu sayesinde 0db ve 18db çekimler arasında bir fark göremiyorsunuz.

Son olarak kablosuz görüntü konusunda da hiç de geride kalmıyor. Sony, XDCAM Air iş akışı ile doğru

dan uyumlu. Çekimlerinizi eş zamanlı bulut ortamına aktarabiliyorsunuz. Sadece bu bunlarla bitmiyor. İsterseniz çekim yaparken bir ftp server’a da çekimleri yükleyebiliyorsunuz. Z280 aynı zamanda USB3 bir harddisk’e bağlanabiliyor ve çekimleri bu diske kopyalayabiliyorsunuz.

Sonuç olarak Z280, efsane EX serisi kameraların günümüz 4K arenasındaki dengi ve diğer cinema kameraları ile karşılaştırılamayacak derecede esneklik veren bir kamera. Hangi lensi kullanacağım diye düşünmekten, büyük bir aksesuar çantası taşımaktan, yüksek kaliteli çekim için harici bir kayıtçı bulundurmaktan kurtarıyor sizi. Z280 kendi üzerine düşeni yapmış, bunun keyfini çıkarmak da size düşüyor.

Sony PXW-Z280 profesonel kamera ve ekipmanlarıyla ilgili fiyat veya ayrıntılı bilgi talebiniz için Provideo iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz

BU ÜRÜN İÇİN TEKLİF AL