SONY PXW-FS5, Birleşik Krallık’ın en büyük müzik festivallerine assolistlik yapıyor

 

Sony FS5 Super35, Galler’deki Festival No. 6 müzik etkinliğinde güneşin (ve yağmurun) altında sırılsıklam çekim yapan gözde kamera operatörü Stephan Knight’ın elinden dört gün boyunca düşmedi.

FS5, Birleşik Krallık’ın en büyük müzik festivallerine assolistlik yapıyor

Güneşte ya da yağmurda mükemmel görüntüler

 

Dört kıtada çalışan Stephan Knight, TV yayıncıları, büyük plak şirketleri ve prodüksiyon şirketleri için müzik videoları, video klipler ve canlı etkinlikler çekiyor. 

Stephan, Sky Arts için yaptığı en son işinde, Festival No. 6’nın heyecanını izlemek için canlı video prodüksiyon uzmanı CC-Lab tarafından sahaya gönderilmiş dört kamera operatöründen oluşan bir ekibe eşlik etti. Galler’in eşsiz Portmeirion kasabasında her yıl gerçekleştirilen bu renkli sanat ve müzik festivali, büyük sanatçılardan ve komedyenlerden derlenmiş bir programa sahip. 

Uzun süreli yönetmenlik partneri Ed Coleman ile çalışan Stephan ve ekibi, dört günlük etkinlik boyunca sanatçı röportajları, canlı performanslar ve B-roll kaydını yakalamak için şiddetli yağmurlar atlattı.

 

 

 

Festival atmosferini yakalama

 

Sahayı izlemek için iki gruba ayrılan yoğun ekip, Sony FS7, FS5, F5 ve A7S kameralardan oluşan bir karışımla çekim yaptı. Stephan’a ait FS5, doğrudan kameranın Super35 sensöründen alınan 4K RAW sinyalleri 4:2:2 10 bit Full HD’ye düşürerek dönüştüren Odyssey 7Q+ monitör/kayıt cihazı ile Stephan’ın güvenilir gimbaline yerleştirildi. Stephan, “Düşük bit hızlarında yine de piksel gruplaması olmadan mükemmel full frame görünüm sağlıyorsunuz”, diyor. 

Lens seçimleri arasında E mount Fujinon 50-135 mm’nin yanı sıra kasabanın ve güzel nehir ağzı çevresinin daha geniş çekimleri için Sony 18-105 mm yer alıyordu. 

“Normalde lensleri F4’te tamamen açık bırakırım,” diyor Stephan. “Ancak görüntüyü biraz keskinleştirmek istersem F5 veya 6’ya kısarım.” Stephan, ışık seviyesindeki parlak güneş ışığından karanlık fırtınalı göklere geçişi yakalarken alan derinliğini korumak için diyaframı neredeyse sabit bırakarak FS5’in değişken ND filtresinde farklı miktarlar uyguladı. 

Ekip akşamları sahne performanslarını yakalamak için çoklu kameraya geçti. ND filtresi, sahne ışıklarının beklenmedik uç hareketlerini pozlamada yine büyük bir katkı sağladı.

 

Her zaman istediğiniz görünümü yakalayın

 

Tonlama kurdu olduğunu itiraf eden Stephan, hangi görünümü elde edeceğini tam olarak biliyor. “Görüntü profillerinde neredeyse her zaman Slog-2’yi seçiyorum. Gün ışığında çekim yaparken doğrudan ISO 3200’ü kullanabilirim. Sony ile mükemmel görünüyor ve sonrasında bana yine de birçok alan bırakıyor.” 

Ayrıca Stephan daha fazla atmosfer için ek giriş olarak 1/100 sn’lik deklanşör hızıyla 100 fps’de yağmurda ıslanan yaprakları, dalgaları ve çılgınca eğlenenleri çekti. Doğru anda 200 fps’de titreyen kareleri ve diğer hızlı hareketleri yakaladığı da biliniyor: “gözün görebileceğinden daha hızlı şeyler.” 

Stephan, günümüzün daha küçük DSLR tipi kameralarının büyük bir tutkunu olmasına karşın, “uygun” bir kameranın zamana karşı yarışırken sağladığı faydaları vurguluyor. “Vakit nakittir. Dolayısıyla FS5 gibi özel bir kamera ile hızlı çalışabileceğimi ve bir günde daha fazla mükemmel çekim yapabileceğimi biliyorum. Elbette görüntü kalitesi mükemmel. Ayrıca monitör, ses için XLR’ler ve diğer tüm donanımlarla güçlendirmek için endişelenmenize gerek yok. Her şey bir arada ve işleme hazır.”

Sony PXW-FS5 yi incelemek için tıklayınız.