Sony Profesyonel Kameralarda Görüntü Aktarımı (FX9, Nx5R, Z150, Z90, Z190)

Bu makalemizde Sony kameraların, wi-fi üzerinden görüntü aktarım özelliğini inceleyeceğiz ve detayları aktaracağız.

Bildiğiniz gibi son dönemde çıkan kameraların bir çoğunda wifi özelliği bulunuyor. Sony’nin sektörde öncülüğünü yaptığı ve bir çok kamerasında kullandığı bu wifi özelliği, özellikle kameramızı uzaktan kontrol etmemize, bazı fotoğraf ve videoları telefon yada tabletimize aktarmamızı bir ağa bağlanarak görüntüleri sosyal medyaya atmamıza olanak sağlıyordu.

Bu zamana kadar sadece az önce anlattığım basit işlevler için kullanabildiğimiz bu wifi özelliğini Sony, bir adım daha öteye götürdü ve Sony FX9, Z90, Z150, Z190, NX5R kameralarında, wifi üzerinden realtime görüntü aktarım teknolojisini getirdi! Direkt kamera üzerinden istediğiniz bir bilgisayar yada server’a görüntü aktarımı!

Bu teknoloji zaten var ben görüntülerimi telefona direkt aktarabiliyorum diyebilirsiniz fakat aslında elinizde bulunan fotoğraf makinesi yada video kamerada böyle bir özellik yok. Çünkü bu kameralar hiç bir ara aparat kullanmadan canlı olarak streaming yapabiliyor. Böylelikle internetin olduğu her yerden görüntü aktarımı yada canlı yayın yapabiliyorsunuz.

Örneğin normalde bir röportaj çekimini canlı olarak yapmak isteseydiniz bu iş için üretilmiş ve binlerce dolar eden ekipmanlar kullanmak durumunda kalacaktınız. Fakat Sony’nin kendi segmentindeki en iyi kameraları olan FX9, z90, z150, z190 ve nx5r ile basit bir röportaj çekimini bile canlı yayınlayabilirsiniz.

Biz bu özelliği test edebilmek adına eminönü taraflarında bir röportaj çekimine çıktık. Bu çekimde telefonumuzun 4.5g bağlantısını kullandık. Bağlantıyı yaptığımızda ofisimizden bir arkadaşımız görüntüyü adreslediğimiz bilgisayardan VLC kullanarak görüntülere ulaştı.

Videomuzda göreceginiz gibi eminönünde yaptığımız çekimler çok düşük bir gecikmeyle ataşehirde bulunan ofisimize canlı olarak aktarıldı. 

Tabii bu wifi streaming özelliğini sadece canlı yayın için kullanmıyoruz. Bu özellik görüntüleri istediğiniz bir bilgisayar yada server’a aktarmak için de kullanılabilir.

Örneğin bir futbol karşılaşmasının, maç önü, taraftar enstantaneleri, atmosfer kayıtlarını gerçekleştirdiniz. Normalde bu görüntüleri kanala, yada bilgisayarınızın bulunduğu yere giderek aktarmanız gerekirdi. Fakat Sony getirdiği bu devrimsel özellik ile artık çekimlerinizi tamamladıktan sonra telefonunuzdan hotspot bağlantısını açarak görüntülerinizi kaydedilmek üzere bilgisayarınıza yada serverınıza gönderebilirsiniz.  

Tabii bu size çok uzun süren ve aşırı teknik detay bilmenizi gerektiren bir özellik gibi gelebilir. Fakat Sony’nin bu kameralarıyla Canlı olarak wifi üzerinden görüntü aktarma işlemini gerçekleştirmek, bilgisayarınızı bir wifi ağına bağlamak kadar kolay!

Bu özelliği kullanabilmek için öncelikle kamera üzerinde bulunan menüye girip network kısmından bağlanmak istediğiniz wifi ağını seçiyorsunuz, bu bir modemden sağlanan adsl yada telefonunuzdan açacağınız hotspot ile bir 4.5g bağlantısı olabilir. Daha sonra streaming kısmından görüntünün gönderilmesini istediğiniz bilgisayar yada serverın adresini giriyorsunuz.

Sony PXW-Z190

Sonrasında kameranız üzerindeki Thumbnail tuşuna bastığınız anda ise canlı görüntü aktarımı, seçtiğiniz bilgisayar yada serverda başlıyor. Siz de isterseniz OBS VLC gibi programlar kullanarak canlı olarak gelen bu görüntüyü Youtube Twitch gibi mecralarda canlı olarak yayınlayabiliyor yada görüntüyü direkt bilgisayarınıza kaydedebiliyorsunuz. Üstelik stream edilecek görüntü Sony codecleri tarafından çok başarılı bir şekilde sıkıştırıldığı ve görüntünün kalitesini de ayarlayabildiğiniz için sıradan bir 4g bağlantı ile kesinti yaşamadan aktarım sağlayabiliyorsunuz.

Şuan nasıl tüm dslr yada aynasız kameralarda basit wifi özelliği varsa ileri de tüm kameralar artık bu şekilde streaming yapabilecek duruma gelecek dolayısıyla Sony’nin nx5r, z150, z190, FX9, video kameralarında çıkardığı bu özelliğin devrim niteliğinde olduğunu söyleyebiliriz.

Şuan sizlerin de gördüğü gibi, ikinci kamera olarak z190’nı kullanıyoruz ve bu kamera şuan canlı olarak ofisimizde içeride bulunan bilgisayara kablosuz şekilde görüntü aktarımı yapıyor. Gördüğünüz gibi içerideki bilgisayarda şuan benim görüntüm canlı olarak yayınlanıyor. Yayını kontrol eden arkadaşlarım ister bu görüntüyü canlı olarak paylaşabilir isterse de görüntüyü sadece izlemek yada referans için kullanabilir.

Normalde biz stüdyomuzdan canlı yayın yapmak isteseydik, öncelikle kameramızın yanına bir bilgisayar koymak durumundaydık. Daha sonra kameramıza uzunca bir hdmi kablo bağladıktan sonra, bu hdmi kabloyu bir capture karta bağlayarak görüntüyü bilgisayara aktarıp daha sonra canlı yayına yapabilirdik. Düşünün stüdyoda olmamıza rağmen bu kadar uğraşıyoruz. Peki ya dışarı da olsaydık? O zaman bu tür bir yayın yapmak için bir kaç adet 4.5g sim karta bağlanan ve çok pahalı olan video encoder cihaza sahip olmamız yada yanımızda bir adet yayın aracı bulundurmamız gerekirdi. Fakat Sony nx5r, z90, z150 ve z190 ile telefonunuzun 4.5g bağlantısını hotspot aracılığıyla kullanarak hiç bir kablo, ekstra aparat kullanmadan dışarıdan canlı yayın yada görüntü aktarımı yapabilirsiniz.

Wifi streaming özelliği, Sony’nin son dönemlerde kameralarında yaptığı devrimsel yeniliklerden biri. Nx5r, z90, z150, z190 gibi kendini kanıtlamış segmentinin en iyi kameralarında bir de böyle bir özelliğe yer verilmesi Sony’nin kameralarda kablosuz görüntü aktarımını çokça önemsediğinin bir kanıtı. Açıkçası düğün, röportaj, reality, konser, konferans gibi çekimler için bir kamera almayı düşünseydim kesinlikle böyle bir özelliğin kameramda olmasını isterdim. Bu sebeple eğer çok yüksek bütçeniz yoksa FX9, nx5r, Z90 veya z150, eğer bu işi profesyonel olarak yapıyor ve yüksek bütçe ayırabiliyorsanız z190 kamera almanızı tavsiye ederim. Yakında bu ürünlerin detaylı incelemeleri de kanalımızda olacak eğer ürünlerle ilgili daha fazlasını istiyorsanız tam şurada bulunan linke tıklayabilirsiniz.

Ayrıca bu ürünlerden birini satın almak istiyorsanız Bizimle irtibata ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.. Ayrıca bu ürünlerle alakalı aklınıza gelen her türlü soruyu aşağıdan chat kısmından bize yazarsanız sorularınızı elimizden geldiğince yanıtlayacağız.

BU ÜRÜN İÇİN TEKLİF AL