SONY FX6 Sinema Kamerası ile SONY A7S3 Kıyaslaması

CINEMA LINE KAMERALARI

Sony FX6  ile SONY A7S3  birbirine yakın ürünler, Fakat SONY FX6 Sony nin Profesyonel seviyedeki “Cinema Line” kategorisinde yer alıyor. Bu kategoride Sony Venice, Sony PXW-FX9 ve yeni eklenen Sony PXW-FX6 Sinema Kameraları bulunmaktadır. A7S3  ise daha çok Consumer serisi dediğimiz kategoride yer alıyor. Dolayısı ile burada Cinema Line serisinin getirdiği avantajlara sahip olan SONY FX6 dan bahsediyoruz. Şimdi SONY A7S3’ün özelliklerine ve SONY FX6’nın 

özelliklerine bakıp karşılaştıralım.

CINEMA LINE Serisi Kameraların Avantajları

Nedir bu avantajlar: Üst seviye, yani profesyonel olarak kullanılan S-Cineone, S-Gamut3 gibi özelliklere sahip bu seri aynı zamanda bir sinema formatı olan  DCI 4K’yı da desteklemekte. Örneğin bir yerde Fx9 kullanıyorsanız ikinci kamera olarak Sony FX6 kullanmanız/konumlandırmanız iş akışı olarak çok kolaylık sağlamakta; yani aynı kayıt formatlarını kullanıyor, aynı sinema tonlarını, aynı gama eğrilerini kullanıyor ve böylece post tarafında da birbirlerine çok daha rahat entegre edilebiliyorlar.

Batarya ve kullanım

SONY A7S3 küçük olduğu için ciddi kullanım kolaylıklarına sahip, her yere rahatlıkla götürüp kullanabiliyor uzun süre taşıyabiliyorsunuz. Tabi küçük olmanın sağladığı avantajların yanında dezavantajları da olabiliyor. Örneğin SONY SONY FX6 body olarak  büyük olduğu için yüksek hızlı kare  60 kare ve 120 kare çekimlerinde, özel soğutma sistemi sayesinde ısınma ve batarya konusunda daha avantajlı oluyor. 

Kayıt Formatları

SONY FX6 profesyonel kayıt formatlarında kayıt  yapıyor, SONY FX6 ile FX9 un kayıt formatları aynı A7S3 ise profesyonel seviyede değil Consumer seviyede kayıt formatlarına sahip.

Yani SONY FX6 ve FX9, XAVC- I  ve XAVC-L  4:2:2 10 bit formatlarını kullanıyorken SONY A7S3’te ise Consumer formatlar dediğimiz ve daha fazla sıkıştırılarak elde edilen H.265 XAVC HS / H.264 XAVC S formatları kullanılıyor.

Ayrıca, SONY FX6’da, 4096×2160 dediğimiz DCI 4K sinema formatı mevcut, bu Sony Fx9’da da var fakat SONY A7S3‘te yok.

Body

SONY A7S3 kameranın body’si ufak olduğu için her yere rahatlıkla götürülebilir ve uzun süre taşınabilir. SONY FX6’nın Body si daha geniş olduğu için tuşları, giriş, çıkışları ile operasyonel kullanımı çok daha kolay hale geliyor ve daha ergonomik olmanın avantajlarını hissettiriyor.

Kamera İşlemcisi

Şunu belirtmek gerek ki bazı noktalarda SONY A7S3 ve SONY FX6,  yakın zamanda çıkan Fx9 dan daha iyi olabiliyor. Örneğin, SONY A7S3 ve SONY FX6 güçlendirilmiş BIONZ XR işlemci kullanıyor. 4 kata kadar daha fazla işleme gücüne sahip bu işlemci ile yukarıda bahsettiğimiz gibi SONY A7S3 ve SONY FX6, SONY FX9’a göre daha avantajlılar. Bu güçlendirilmiş İşlemci ve daha düşük piksel sayılı sensörler sayesinde, çok hızlı bir okuma yapıp rolling shutter etkisini neredeyse sıfırlamışlar. FX9’da ise işlemcisi daha yavaş olduğu için hem de daha yüksek sayıda işlemek zorunda olduğu için Rolling shutter etkisi daha fazla hissedilmekte.

RAW Çıkışı

SONY FX6 12 G SDI üzerinden RAW çıkışı yapabiliyor SONY A7S3 te bu sadece HDMI üzerinden olabiliyor. LUT tablosu özelliği SONY FX6 da olmasına rağmen maalesef A7S3 te bu özellik yok.

Ses

SONY A7S3′te ses, mikrofon veya mini jak girişli sesgirişinden alınan ses olmasına karşın SONY FX6 ise hem XLR girişlerinden hem MiShoe üzerindeki ilave girişlerden hem de dahili mikrofondan ses alabilme özellikleriyle ön plana çıkıyor. 

Stabilizasyon

SONY A7S3’te gövde üzerinden 5 axisli stabilizasyon sistemi var, bu Sony FX6 da yok çünkü Sony’ye göre mekanik ND filtre olan kameralarda bunu yapmak mümkün değil. Peki nasıl bir çözüm var, SONY FX6 da kendi içindeki jireoskop ile bu stabilizasyon verisi kayıt esnasında dosyaya işleniyor. Sony’nin content browser yazılımı ile bu bilgileri alıp postta stabilizasyonu sağlıyor.

Bunlarında haricinde Slow motion her iki kamerada da aynı fakat SONY A7S3 body olarak ufak olduğu için, hızlı kare 120 kare gibi 4K çekimlerde Sony FX6 daha ön plana çıkıyor. 

Diğer

Yukarıda saydığımız farklılıkların haricinde kullandıkları medyalar aynı, ISO tabanları aşağı yukarı aynı ve ikisi de 15+ stop özellikli sensöre sahip.

Sony FX6 Fiyat ve Sony A7S3 Fiyat karşılaştırması tarafında ise SONY A7S3 ile SONY FX6 arasında az bir fark bulunmakta.  Bu sebeple profesyonel seviyede iş yapmak isteyenlerin SONY FX6’yı tercih edeceğini düşünüyoruz. Böylece Sony’nin üst sinematografik kamera serisinden devam etmiş olacaklar.

Yukarıda paylaştıklarımızı bir tablo ile kısaca gösterelim.

 Sony A7SIIISony PXW-FX6
Cinema LineConsumer LineCinema Line
Sensor12,1 MP 4K10.2 MP 4K
Process EngineBIONZ XR™ image processingBIONZ XR™ image processing
Dynamic Range15+ Stops15+ Stops
Record formatConsumer Kayıt FormatlarıProfesyonel Kayıt Formatları
DCI 4KXAVC- I  4:2:2 10 bit
QFHD 4KH.265 XAVC HS / H.264 XAVC S XAVC-L  /XAVC- I  4:2:2 10 bit
HDH.264 XAVC S XAVC-L  /XAVC- I  4:2:2 10 bit
Raw Out16-bit HDMI 4K/6016-bit SDI 4K/60
Slow&Quick Motion  
DCI 4K up to 60fsp
QFHD 4Kup to 120fspup to 120fsp
HDup to 240fspup to 240fsp
ISOBase 640/12800 (geliştirilmiş)Base 800/12800 (geliştirilmiş)
Memory CardCFexpress Type A and SDXCCFexpress Type A and SDXC
GimbalGimbal suitableGimbal suitable
OutputHDMI Type: A12G SDI, HDMI, Timecode in/out
Cine ProfileHLG & S-Log3HLG, S-Cinetone, S-Log3
LUTS User uploadable Luts
AutoFocusFast Hybrid AFFast Hybrid AF
Audio2-ch Built in Mic.4-ch Audio on XLR, Mi Shoe, Built in Mİc
WifiBuilt-in WifiBuilt-in Wifi
StabilizationInBodyStabİlizer 5-axisGyroscope data ile post stabilization
4K ShootingFull Frame mode 4K/60pFull Frame mode 4K/60p
ClearImage Zoom1.5x (4K/QFHD), 2x (1080p)
Sensor ModesFF @4KFF @4K, S35 @HD
Autofocus in S&Q ModeAutofocus in S&Q ModeAutofocus in S&Q Mode
İnterlace Mode
Lockable e-mountNon-lockableNon-lockable

 

Sony FX6’yı yakından incelemek için tıklayınız.

Sony A7S3’ü yakından incelemek için tıklayınız.

Provideo profesyonel kameraların yetkili satıcısıdır. Profesyonel destek almak ve en uygun fiyattan sahip olmak için bize ulaşabilirsiniz.