Sony A7Sii incelemesi

Bu incelemede Sony A7s ii ile yaklaşık bir aylık bir çalışma sonucu elde ettiğim deneyimleri ve bu kamerayı en iyi şekilde nasıl kullanılacağına dair notlarımı paylaşıyorum.

 

 

Ancak, önce, Sony a7sii‘nin bazı özellikleriyle başlayalım

– 12.2MP Full-Frame Exmor CMOS Sensor
– BIONZ X Image Processor
– Internal UHD 4K30 & 1080p120 Recording
– S-Log3 Gamma and Display Assist Function
– 5-Axis Steady Shot INSIDE Stabilization
– 0.5″ 2.36m-Dot XGA OLED Tru-Finder EVF
– 3.0″ 1,228,800-Dot Tilting LCD Monitor
– Up to 5 fps Shooting and ISO 409600
– Fast Intelligent AF, 169 AF Points
– Built-In Wi-Fi with NFC

Sony A7s ii herkezin alışık olduğu DSLR kameralara kıyasla daha küçük bir kamera, bu da sağlam bir tutuş elde etmek için biraz daha zor hale geliyor ve üzerinde ağır bir lens ile daha da ağır hissettiriyor. Bu nedenle kamerayı daha kullanışlı kılmak için “VoodenCamera Mirrorless Camera Accessory Kit for a7S II” veya “VGC2EM Vertical Grip” ile kullanmayı tavsiye ederim.

Artı, bu VGC2EM grip aynı zamanda iki pili de kullanabileceğiniz ek bir pil yuvası sağlar; buna çok ihtiyacınız oluyor. Sürekli kullanımda her pilden 30 ila 45 dakika arasında bir kullanım sağlanabiliniyor. Aynı segment DSLR kameralara karşılaştırıldığında ise diğer DSLR kameralar 3 saati veya daha fazla süre kullanmak mümkün oluyor. Veya yalnızca 50 $ ‘lık bir çok pil satın alarak bunun üstesinden geliniyor ama her pili ful şarj etmek yaklaşık 4 saati alıyor, ve bunun içinde her biri 30 $ lık en az 3 adet şarj cihazına ihtiyacınız oluyor. Aküyü idareli kullanmak için elektronik vizörü kullanıyorken  CD’yi kapatmanız gerekebilir.

Kamera bir seferde 30 dakikalık dahili bir kayıt sınırına sahiptir bu nedenle, bundan daha uzun bir kayıt yaparken kamera kendiliğinden kayıttan çıkıyor ve buna dikkat edilmesi gerekiyor.

Sürekli 4K’yı neredeyse bir saat süreyle kaydederken aşırı ısınma problemi oluşuyor ve kamera kapanıp en son yaptığınız kaydı açılmayacak şekilde hatalı dosyalıyor ( bu yüzden Hong Kong taki bir saatlik bir time lapse çekimlerimden birini kullanamadım). Ayrıca 35C derece ve daha üstü ortamda ve yüksek nemde kamera “overheat” hatası veriyor ve kapanıyor. Bir saatten fazla süren bir çekim yaparken (örneğin röportaj) bu durumunun gözardı edilmemesi gerekiyor.

LCD ekran gün ışığında arka ekranı çok kullanışlı olmuyor, ekranda resmi göremiyor ve zor olan netleme durumunu dahada zor hale getiriyor. Ancak tripod kullanmadığınız zamanlarda EVF’yi kullanmak isteyebilirsiniz fakat bu bir DSLR üzerinde uygulaması zor bir durum.

Birçok kişi kayıt düğmesinin konumundan şikayet ediyor, bu durum kayda girip çıkmayı zor kılıyor ve kayda girip çıkarken kamerayı sarsıyor. Kayıt düğmesini deklanşör için programlayabilmeyi çok isterdim, ancak odaklama modları, beyaz dengesi ve daha fazlasını eşleştirmenin yanı sıra özel C düğmelerinin herhangi birine eşleyemiyorsunuz.

Kendi mikrofonu Pilot ses için kullanışlı. Extra ses girişi mini jack oldugu için pro XLR cablolu mic kullanılması adaptorsüz gerçekleşemez ve bu durumda sadece bir kanal ses kaydı yapabilir. Kameranın üst kısmındaki hot shoe bir monitör, shotgun mikrofonu veya bir kameraüzeri ışığı yerleştirmek için kullanılabilir, ancak en iyi seçenek Sony K1M veya K2M XLR Mikrofonları kullanmak olabilir. Bu aksesuar ile iki ayrı mikrofonu doğrudan kameraya girebilirsin ve LCD üzerindeki her iki kanalın seviyelerini de görebilirsin. Aksi takdirde kameraya aynı anda iki kanal ses girişi yapamıyorsunuz. Monitor brightness’ını 4k modunda iken ayarlıyamıyorsunuz.

Kayıt sırasında veya dışında metabones adaptör kullanırken f stop degistirirken flash efekti yapiyor. Kayıt içerisinde iken o klip kesinlikle kullanilmaz durumda.

A7s ii dahili, 5 eksenli sabitlemeye sahiptir, bu nedenle kullandığınız lens dahili görüntü sabitleme özelliğine sahip olmasa bile, fotoğraf makinesinden pürüzsüz görüntüler elde edersiniz fakat video çekiminde bu kadar iyi bir sonuç alamıyorsunuz, ayrıca bu özellik daha fazla pil ömrü tüketir.

Canon lensleri a7s ii’de Metabones adaptör vasıtasıyla kullanma olanağına sahipsiniz. Sony objektifleri kullanırken sürekli otomatik netleme bir nesneyi izlemek için çalışıyor ama, bu da manuel olarak odaklamayı imkansız hale getiriyor ayrıca sürekli otomatik netleme özelliğini kullanırken objenin büyük hareketinde, kamera odaklama özelliğini tanıtılmış objeye yakın bir rengi takip etmeye başlıyor. Ama Sony G serisi lenser ile bu özellik biraz daha işlevsel hale geliyor. Sony E-Mount G serisi lensleri kullanırsanız 5 eksenli görüntü sabitleme ve çoklu otomatik netleme modları gibi özellikleri daha işlevsel kullanabilirsiniz. Kamera ile satın alınmış olan 24-240 mm 3.5-6.5 T lens ise hem karanlık hem yavaş bir lens. E-Mount için genel olarak az seçenek var ama özellikle yeni Sony G-Serisi lensler ve Zeiss’in tüm seçenekleri vede Canon L serisi lensler gayet uygun.

A7sii kameranın odaklama sorunu da oldukça şikayet edilen bir durum. Özellikle aktüel çekimlerde kameramanın LCD monitöre bakarak net yapabilmesi gerçekten çok güç. Hatta tripod üzerinde bile kullanırken görüntünün net olup olmadığını birkaç defa kontrol etmeniz gerekiyor ve bu durum kayıt için hazırlık zamanını uzatıyor ve dikkat edilmediği durumlarda kullanılamayacak derecede flu, net olmayan çekim yapma durumunuz yüksek. Bazen düşük diyaframda bile net olup olmadığınızda şüpheye düşebiliyorsunuz. Bu durumdan kurtulmanın en kesin çözümü DSLR kameralar için üretilen elektronik viewfinder kullanmak, örneğin “Zacuto Z-Finder EVF Pro” Sony menü sistemleri, aramak ve aradığınız şeyi bulmak için bir sürü sekme içerdiği için oldukçakarmaşıktır. Kamerayı kullanıyorsanız, her şeyin nerede olduğunu öğrenmek için oldukça fazla vakit geçirmeniz gerekiyor. ıBu durum hazırlanmak için yeterince vaktiniz olmadığı çekimlerde kameramanı oldukça zor durumda bırakıyor ve hatta çekim yapmanız gereken temayı çekemeyebiliyorsunuz, bu da oldukça can sıkıcı olabiliyor.

HFR modunda (yüksek kare çekim) 2.2x crop faktor olusuyor. 120 kare çekmek için NTSC formatına  geçilmesi gerekiyor. Pal sistem kullanılan Türkiyede NTSC sistemi PAL sistemine convert etmek için montaj odasında extra zaman harcamanızı gerektiriyor. PAL sistemde 100 fps, NTSC sistemde 120fps ye kadar çekim yapabiliyorsunuz. 100 kare ve 120 kare çekim yaparken bir formattan diğerine geçmek için kamerayı kapatıp açmak gerekiyor ve kullanılan kartı formatlamak gerekiyor. Yani 1 kartiniz varsa ya 100 kare veya 120 kare çekim yapabiliyorsunuz. XAVSHD çekimde de 2x crop factor oluşuyor.

Bütün video kameralarda standart olan “Timelapse” modu için USA sony sitesinde adınıza hesap açıp USA kredi kartı ile veya Sony Play Memories sitesinden gift Card satın alıp bunu Sony sitesinde timelapse application satın alıp kullanalabiliyor ve kameranıza “Timelapse Modu”nu bu şekilde  yükleyebiliyorsunuz. İnternal ND filtre olmayışı güneşli ve ya ışığın yoğun oldugu durumlarda veya yerlerde çekim güçlüğü çıkarıyor ve bu durumu İSO ile kontrol etme imkanınız kameranın bazı modlarında mümkün olmuyor. Hızlı sağa sola hareket ettirildiğinde ya da hızlı hareket eden bir obje ya da araba çekerken çok fazla jelly efekti görüyorsunuz. Bu durum APS-C modundayken simge durumuna küçültülebilir ancak yine de büyük bir görsel problem oluyor.

Sony A7s ii’nin sensörü, bu fiyat aralığında düşük ışıkta çekim için uygun bir kamera olup, daha önce gördüğüm en yüksek ISO görüntüsünde en az görsel gürültüsü olan bir kamera. Bu, geceleri hiçbir pratik aydınlatma olmadan çekim yapmanıza ve mantıklı bir şekilde kullanışlı bir görüntü elde etmenize olanak tanır. Bu özellik daha çok habercilerin işini kolaylaştırabilir.

Menüsünde histogram modu yerine WaveForm Mönütörü olmasını tercih ederdim. Doğru diyafram koymanızda çok daha yardımcı olurdu. Bu arada ekranın alt ortasındaki + – diyafram göstergesi kamramanın işini çokda kolaylaştırmıyor.

Sony A7sii iyi bir ikinci kamera (B kamera) olabilir. Bazı kontrol edilebilir veya uygun durumlarda kullanılabilir bir kamera. Ama asla bir ana kamera olma özelliğine sahip degil. Bu düşük bütçeli yapımlar da da geçerli bir durum. “Ronin” veya “freefly” gibi gimble larda kolay kullanılabilir ama kontrolü zor bir kamera.

Bu kameranın en uygun dinamik alanını ve önemli olan noktaları ve de gölgelerde de ayrıntıların olmasını elde etmek istiyorsanız, S-Log 2, S-Log 3 veya en azından Cine-4 resim profilinde çekim yapmanız gerekir. Bu durumda ise montaj setinde color correction programı olması gerekiyor (DaVinci) gibi.

Aksi taktirde kullandığınız S-Log çekim modu işlevselliğini yitirir. Veya standart modda çekim yaparsanız bu kameranın sahip olduğu özellikleri kullanmamış en azından yüksek dynamic Range özelliğini kullanmamış olursunuz ve bunun diğer DSLR kameralardan pek bir farkı kalmamış olur.

S-Log 3’de çekim + S-Gamut3.Cine süper düzdür ve size dinamik aralıklardan en fazlasını verecek, ve en çok işe yarayacak renk sınıfına sahip olacaksınız. S-Log 2 (resim profili 7) daha az düz fakat doğal ve minimum 1600 ISO değerine sahiptir ve sığ bir alan derinliğinde dışarıda çekim yapmak için çok uygun değildir. Bu, 16Tstop gibi küçük bir diyaframda çekim yapabilmeniz için obtüratör hızınızı daha hızlı bir hale getirmeniz (bu ideal değildir) veya lensinizin her biri için ND (Naturel Density) filtrelerine yatırım yapmanız gerektiği anlamına gelir.

İyi bir orta nokta için Cine-4’ü kullanarak çekim yapmak daha uyugun olur. Bu iyi derece düz ve ISO değerini daha da düşebilir bir olanak sağlar. Ve yine de yaklaşık 14 Tstop dinamik aralığı elde edebilirsiniz.

Zebra uygulamasını kullanmak doğru diyafram koymanıza yardımcı olur fakat netlikle sorun yaşadığınız LCD yi dahada zor net yapılır hale getirirsiniz. Buna karşılık netlik yaparken uyumlu bir lens ile görüntüyü 4X yakınlaştırmak biraz olsun işe yarayabilir.

APS-C crop modunda çekim yapmak için 4K’dan 1080p’ye geçmeniz gerekir. Böylece EF-S lensler ile 4K’da dijital yakınlaştırma yapmadan çekim yaparsınız, aksi takdirde resimde vinyet görürsünüz ve edit masasında crop yapmanız gerekir. En uygun çekim koşullarından birisi ise Cine 4 modunda çekim yapıp sonra bir S-Log 3 LUT ile color correction yapmaktır.

Sony A7sii “8” bit bir kameradır ve yanlızca “4:2:0” renk alanı (color sampling) kayıt yapar. Bunun anlamı kayıt yaparken, hafif renk geçişlerinde “şerit” görürsünüz, örneğin gökyüzünde veya tek renkli duvarlarda olduğu gibi. Daha fazla renk bilgisi gerekiyorsa, 4:2:2′ renk alanı ve 10 bit’i yakalamak için harici bir kayıtçı almak gerekicektir örneğin (OdysseyQ7 oled monitör ve kayıtçı). Günümüzde birçok TV kanalı (TRT1 HD, El Cezire, CNN, BBC) gibi, color sampling’i (renk alanı) 4:2:0 olan bir kamera ile çekilmiş görüntüleri broadcasting (yayın) kalitesinin düşük oluşu yüzünden, çekilmiş bir programın, belgeselin vs. sadece %10 luk bir bölümünün bu tür kameralalar ile çekilmiş olmasına izin verir.

4K’da çekim yapmak için en azından UHS-1 SD kartına ihtiyacınız var, ancak mümkünse UHS-3  kulanılmasını tavsiye ederim çünki saniyede 100 veya 120 kare yavaş çekim için UHS-3’e karta ihtiyacınız var.

Eğer bir a7s ii kullanıyorsanız ve otomatik net takibine ihtiyacınız varsa, Naturel E-mount G serisi lenslerle çekim yapılması daha uygun olur. Ama bir drama, drama belgesel gibi hikayenizi lensinizle, kameranızla anlatmayı planladığınız (sabit konuşan kişi veya sabit fotoğraf karesi gibi planlar haricinde) kaliteli bir yapım üretmek istiyorsanız kameramanın kamerayı kendi kontrolu altına alması gereken durumlara uygun bir ana kamera degil.

Her çekim durumu için a7sii serisi kameraları hızlı, pratik, daha kaliteli ve daha işlevsel duruma getirmek için $300 lık dikey batarya tutacağı olan $500 lık bir XLR-K2M mikrofon adaptörü, $1000 lık extra viewfinder (Zacuto), $1500 lık Odyssey7Q monitör / kayıtçı, (4:2:2 ve 10-12 bit kayıt için), $1200 lık üst veya yan kolu olan viewfinder ve mikrofonu monte edebileceğiniz, extra v mount bir akü adaptörü 

olan bir kafes teçhizat (vooden camera cage) satın almanız gerekebilir.

Veya tüm bunların toplamına eşdeğer bir bütçe ile dahili ND filtreleri olan, zoom kontrollü bir lens’e sahip olan daha kullanışlı düğmelere, daha ergonomik bir forma ve genel olarak pro video çekmek için tasarlanmış 4:2:2: color sampling’e sahip 10 bit kayıt yapabilen özelliklere sahip olan en azından bir Sony FS7 kamera alınabilir.

Bir TV veya film yapımcısıysanız, A-camera olarak daha pro bir video kamera ile çekip, cut away, insert veya b-roll çekimler için ise sağlam bir B-kamera olarak A7s ii kit iyi bir kurulum olabilir.

Cevahir Sahin
Görüntü yönetmeni

 

 

 

Aşağıdaki linkler, yukarıda bahsettiğim piyasadaki bazı aksesuarlar hakkında örnek teşkil edebilir.

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1078571-REG/sony_xlr_k2m_xlr_box_mi.html

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1008164-REG/sony_vgc1em_vertical_battery_grip_for.html

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1158850-REG/metabones_mb_ef_e_bt4_canon_ef_to_e_mount.html

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1179115-REG/zacuto_z_finder_evf_pro_with.html

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1199389-REG/wooden_camera_wc_215100_sony_a7r_ii_a7s_ii.html

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1106852-

REG/convergent_design_cd_odyssey7q_odyssey7q_raw_oled_monitor.html?sts=pi

https://www.bhphotovideo.com/c/search?Ntt=sony fs7&N=0&InitialSearch=yes&sts=ma&Top+Nav-Search

 

BU ÜRÜN İÇİN TEKLİF AL