Sinema, Dizi ve Klip Çekimi Açısından FS7

Görüntü Yönetmeni Yasin Yücekaya, Sony PXW-FS7 kamera hakkında görüşlerini Provideo’ya aktardı.

1980 Adıyaman doğumluyum. Yaklaşık 20 yıldır aktif olarak Sinema-Televizyon sektöründeyim. Bu yıllar içerisinde çeşitli departmanlarda çalışmakla birlikte şuan Görüntü Yönetmenliği yapıyorum.

S-Log Çekim ve Slow Motion özelliği için FS7’i tercih ettim

SonyFS7_2FS7‘yi tercih etmemin birçok nedeni var ancak beni daha çok etkileyen iki özelliği oldu. Birinci ve en önemlisi kameranın logaritmik (S-Log) özelliğe sahip olması. Bu elbette yeni bir özellik değil kameralar için ama fiyat performansı açısından düşünüldüğünde böyle bir menüye sahip olması demek, daha küçük bütçelerle Color correction da daha geniş bir renk yelpazesi sunması demek.

Kamera birçok türde iş için kullanılmaya elverişli. Kameranın ikinci önemli özelliği, bana göre Slow Motion  menüsü. 4K’da 60, HD’de 180 Fps’e kadar kayıt yapmana izin vermesi bence bu özellik, kameranın birçok iş için doğru kamera olduğunun kanıtıdır.

Kamerayı aktif olarak belgesel çekimlerinde kullanmaktayız. FS7’yi şimdilerde TRT Belgesel kanalında yakında yayınlanacak olan Sanayi Savaşları programında kullanıyoruz.

FS7 Dilediğiniz kalitede çekim yapma şansı sunuyor

HD’ den 4K’ya kadar geniş bir aralıkta dilediğiniz kalitede çekim yapabiliyor olması, farklı işlerde kullanım için elinizin altında olmasını isteyeceğiniz bir kamera. 4K Super 35mm Exmor CMOS sensöre sahip olması hem yeteri kadar alan derinliği hem de gerekli keskinliği sağlıyor.

SonyFS7Doğru Lens Kullanımı ile Klip ve Sinema/Dizi Çekilebilir

Sony FS7’yi diğer kameralardan ayıran birçok özelliği var ancak başta da dediğim gibi S-Log 3 bu kamerayı diğerlerinden ayıran en belirgin özellik. FS7 kullanım alanı olarak da her işe uygun diyebilirim. İyi bir kit lensinin olmasının yanında, doğru lenslerle kullanılırsa reklam, klip, dizi-sinema da rahatlıkla çekilebilir.

Son olarak görüntü yönetmeni olarak tüm meslektaşlarıma önerebileceğim bir kamera. Sony kullanıcıları mutlaka kamerayı sevecektir ama ben henüz kullanmayanlara da mutlaka FS7’yi denemelerini öneriyorum.

Sony Profesyonel kameralar hakkında bilgi almak için info@provideo.com.tr dan veya 0212 320 97 77 nolu telefondan provideo’ya ulaşabilirsiniz.

BU ÜRÜN İÇİN TEKLİF AL