Neden Sony HXR-NX5R tercihe etmeliyim?

SONY HXR-NX5R’nin temel konsepti nedir?

Sony NX5R, HXR-NX3’ün kanıtlanmış yüksek performanslı Full HD görüntüleme performansını alarak; entegre kablosuz ağ (akış, uzaktan çalıştırma ve FTP), Clear Image Zoom, 50 Mb/sn XAVC S kayıt ve daha fazla yeni nesil özellikle birleştirir ve olağanüstü uygun maliyetli, çok amaçlı Full HD video kamerayı oluşturur.

SONY HXR-NX5R‘nin tipik uygulamaları nelerdir?

Üstün Full HD görüntü kalitesi, gelişmiş işlevsellik ve kolay kurulum sağlayan NX5R; kurumsaldan eğitime, canlı etkinliklerden düğünlere kadar çeşitli profesyonel uygulamalar için idealdir. Bu kompakt video kamera, yeni uygun fiyatlı anahtarlayıcı sistemiyle kurumsal canlı etkinlikler için mükemmel çözümdür. Sony, günümüzde profesyonellerin çeşitli uygulamalar arasında sık sık geçiş yapmak zorunda kaldığını fark etmiştir; dolayısıyla NX5R, neredeyse tüm gereksinimlere uyacak şekilde esnek ve tam özellikli olarak tasarlanmıştır.

Video kameranın kompakt boyutu, yüksek mobilite gerektiren çekim sahneleri için idealdir. Örneğin röportajlar için idealdir ve bir kişi tarafından kullanılabilir; veya belgesel çekimi, eğitim amaçlı kullanıcılar, devlet ve kamu hizmetleri uygulamaları için ikinci kamera olarak kullanılabilir.

SONY HXR-NX5R modeli, orijinal NX5 modeline göre hangi avantajları sağlamaktadır?

En önemli iyileştirme NX5R’nin gelişmiş üç adet 1/2,8 tip CMOS görüntüleme sensörüdür; bu sensörler, Sony’nin yeni ve yüksek performanslı 50 Mb/sn’ye kadar hızlarda XAVC S codec kaydı ve AVCHD ile 60p/50p’de Full HD’yi destekler. Orijinal NX5 ise 60i/50i AVCHD kayıt yapabilir.

Ayrıca NX5R’de Full HD 60p/50p çıkışı destekleyen 3G-SDI terminali, OLED vizör, MI Yuvası, dahili ayarlanabilir video ışığı ve Wi-Fi üzerinden uzak çalıştırma desteği ile video akışı ve FTP dosya aktarımı sağlayan gelişmiş kablosuz iş akışı özellikleri bulunur.

NX5R, NX5’te bulunmayan bir özellik olan çift ortam yuvasıyla sıralı kayıt imkanı sunar; böylece HXR-FMU128 aksesuarına ihtiyaç kalmaz.

Sony’nin gelişmiş Clear Image Zoom teknolojisi de NX5R’de yerini alarak, 20x optik yakınlaştırmayı 40x yakınlaştırmaya yükseltmiştir.

NX5R modeli, NX3 modeline göre hangi avantajları sağlamaktadır?

HXR-NX3’de Clear Image Zoom, video ışığı ve Wi-Fi uzaktan çalıştırma teknolojisi bulunmasına karşın, NX5R ek akış ve FTP dosya aktarımı ile bir adım ileridedir. NX5R’nin video ışığı ayarlanabilir parlaklık sağlar; MI Yuvası ise Sony UWP-D Serisi kablosuz mikrofon sistemleri gibi çeşitli aksesuarları çalıştırabilir. NX5R’nin OLED vizörü üstün izleme imkanı sunarken, 3G-SDI arabirimi Full HD iş akışı için doğrudan bağlantı sağlar.

Video kameranın önemli özellikleri nelerdir?

NX5R’nin önemli özellikleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 1. Üç adet 1/2,8 tip Full HD Exmor CMOS sensör sayesinde şaşırtıcı görüntü kalitesi
 2. 20x optik yakınlaştırma aralığı ile yüksek performanslı Sony G lens
 3. Clear Image Zoom teknolojisi, bu optik yakınlaştırmayı ikiye katlayarak 40x’e çıkarır
 4. 50 Mb/sn’de 60p/50p XAVC S’den AVCHD ve DV’ye kadar çoklu formatlı kayıt
 5. Tutma yerinde doğrudan menü kontrolleri ve hızlı kumanda kolu
 6. Kolay görünen geniş görüntüleme açısı, yüksek kontrastlı 0,39 tip 1440K OLED vizör ve kolay ayarlanabilen, açılabilen 3,5 tip 1550K LCD
 7. Dahili Wi-Fi, canlı akış, FTP aktarımı ve akıllı telefon veya tablet kontrolü dahil ağ işlevleri
 8. Simul ve Relay kayıt seçenekleriyle çift ortam yuvası
 9. Dahili ayarlanabilir LED ışık
 10. Sony UWP-D Serisi kablosuz mikrofon sistemleri gibi aksesuarların çalıştırılması için MI Yuvası
 11. 3G-SDI dahil olmak üzere bağlantı seçenekleri

NX5R’nin üç 1/2,8 tip 3CMOS sensörü sisteminin avantajları nelerdir?

NX5R’nin üç adet 1/2,8 tip Full HD Exmor CMOS sensörü sistemi, Full HD’de orijinal NX5’ten daha iyi görüntü kalitesi sağlar. 16:9 en-boy oranında 2,07 milyon efektif piksel sayısı sunan sistem; kırmızı, mavi ve yeşil ışığı bağımsız olarak yakalayarak, yüksek çözünürlük, yüksek hassasiyet ve geniş dinamik aralığa katkıda bulunur. Gelişmiş LSI (akıllı parazit azaltma, gelişmiş ayrıntı üretimi ve çeşitli bozukluk düzeltme teknolojilerini içerir) görüntü işleme işlevini gerçekleştirir ve genel görüntü kalitesinde önemli geliştirmeler sunar. Bu sayede doku ve ayrıntı açısından son derece gerçekçi görüntüler kaydedilir.

Bu model 4K kayıtları neden desteklemiyor?

NX5R başlangıçtan bu yana Full HD prodüksiyonlara gösterge performans sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bu video kamera, geleneksel iş akışına uygun olan AVCHD ve DV formatlarının yanı sıra, daha iyi görüntü kalitesi sunan, yeni uygulanan XAVC S 50 Mb/sn formatı gibi çeşitli kayıt seçenekleri sunuyor. Bu özellikler nedeniyle birçok kullanıcının bu video kamerayı kullanmayı seçeceğini düşünüyoruz ve bu yüzden kameranın performansını Full HD üzerine odaklamak istedik.

NX5R’nin çoklu kamerayla çekimde kullanımı kolay mıdır?

NX5R basit çoklu kamerayla çekimlerde kullanım için idealdir ve Sony’nin MCX-500 çoklu kamera canlı prodüksiyon cihazıyla birlikte sorunsuz olarak kullanım için tasarlanmıştır. MCX-500, tek bir kamera operatörünün müşterilere canlı akış ve kayıt dahil olmak üzere yüksek kaliteli, çoklu kameralı canlı prodüksiyon hizmeti sunmasını kolaylaştırır. Gelişmiş işlevsellik, NX5R’nin neredeyse tüm işlevlerini uzaktan kumanda etmenizi sağlayan RM-30BP Remote Commander ile desteklenir. MCX-500 ile en fazla üç NX5R video kamera eş zamanlı olarak kontrol edilebilir. MCX-500 ve RM-30BP senkronize zaman kodu kayıtlarına ve uyarı sinyali sistemine izin verir; böylece hiçbir çekimi kaçırmazsınız.

SONY HXR-NX5R kameranın sayfasına gitmek için tıklayınız.