Her İş İçin İdeal Kamera

Film Makinesi Prodüksiyon firmasının kurucusu, Yapımcı ve Yönetmen Hakan Aydın, bize kullanmakta olduğu Sony PXW FS7 kamera ile ilgili görüşlerini aktardı.

FS7 Kamerayı Neden Tercih Ettik?

DSC05046“Sony FS7 kamerayı tercih etmemizin sebebi, sektörde reklam filmi, tanıtım filmi, video klip, eğitim videoları çekimi gibi birçok alanda faaliyet gösteriyoruz. Daha önce bu çekimler için farklı kameralar kullanıyorduk. FS7 kamerayı almamızla beraber diğer kameraların hepsini bir kenara koyduk, şimdi neredeyse bütün işlerimizi Provideo’dan satın aldığımız FS7 kamera ile halleder olduk. Bu sebeple de Sony FS7’yi tercih ettik.”

FS7 Kamerayı Hangi Projelerde Kullanıyoruz?

“Prodüksiyon firmamızın yanında aynı zamanda kiralama hizmeti de verdiğimiz için FS7 birçok alanda kullanılıyor. Örnek olarak kamera, reklam filmi, belgesel, video klibi çekimlerinde, eğitim videolarında ve tanıtım videolarında kullanılıyor.”

FS7 Kameranın Görüntü Kalitesi

“Öncelikle kamera, S Log-3 yani logaritmik çekim özelliği ile çok avantajlı bir kamera. Çektiğiniz görüntüleri Dynamic Range’inden dolayı renk düzeltme programında istediğiniz şekle getirebiliyorsunuz. Bu sayede FS7, çok avantajlı bir kamera haline geliyor. Ayrıca Dynamic Range’inin 2000 ASA üzerinden başlaması, ND filtrelerinin kendi üzerinde olması, aynı zamanda hafif ve ergonomik olması kamerayı daha da avantajlı hale getirip görüntü kalitesine ek olarak kullanım kolaylığı sağlıyor. Bu da müşterimize ve bize inanılmaz avantaj sağlıyor.”

FS7’yi Diğerlerinden Ayıran En Belirgin Özellik

“Sony FS7’yi diğer kameralardan ayıran en belirgin özellikleri, ergonomik oluşu, hafifliği, kendi üzerinde bulunan ND filtreleri ve çekim özellikleri. 4K’dan HD’ye kadar hızlı karesinden logaritmik çekime kadar birçok çekim fonksiyonu var. Bu özellikleri kamerayı hızlı çekimlerde çabuk sonuç alınabilir bir hale getiriyor. Aynı zamanda kameranın bir diğer önemli özelliği; bayonetinin değişmesiyle beraber ister PL ister EF ister E Mount ta kendi lensiniz neyse o doğrultuda çalışabilme özelliği.”

Kamerayı Diğer Kullanıcılara Neden Öneriyorum?

“Özellikle bu kamerayı bu sektörde çalışacak, sektörün hangi alanında olursa olsun ister belgesel, ister TV programı, ister video klip veya reklam filmi çekecek bütün yapımcı, yönetmen, görüntü yönetmenlerine canı gönülden tavsiye ediyorum. FS7 kamerayı, çok fonksiyonel ve her işe uygun bir kamera olmasından dolayı öneriyorum.”

Kameraya Hangi Özellikleri Eklerdik?

“Sony FS7 kamerada eksik bulduğum tek özellik, kendi içine RAW çekmemesi. FS7, kendi içine de RAW çekerse piyasada başka kamera kullanılma ihtiyacını ortadan kaldıracağına inanıyorum.”
“FS7, her işe uygun ve çok fonksiyonel bir kamera”

___Hakan_AYDINHakan Aydın Kimdir?
Beykent Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü mezunu olan Hakan Aydın, 2008 yılında kurmuş olduğu Film Makinesi Prodüksiyon firmasında yapımcı ve yönetmen olarak çalışmalarını sürdürüyor.