Bilgi İle Büyüyen Kamera Sony FS7

sony fs7Sony yine son kullanıcıyı düşünerek kullanmış mühendisliği. Her kameramanın istediği şey minimum ekipman ile çalışmaktır ve Sony bunu yapılabilir kılmıştır.

Tek kişinin taşıyabileceği bir çanta içerisinde kayıt düğmesine çok hızlı bir şekilde basabileceğiniz mükemmel bir kamera tasarlanmış.

Belgesel, tv programcılığı, tanıtım filmi ve video kliplerde sadece Sony FS7 tercih ediyorum artık. Keşke şu da olsaydı denecek bir şey yok gibi. Ama kullanmasını bilene. Projede Sony FS7 kullanılacaksa eğer iş akışına hakimiyet sadece kamerayı kullanmakla bitmiyor. Kurgu aşamasının sıkıntısız geçmesi için görüntü yönetmeni ve kurgu yönetmeninin Sony çalışma prensiplerine hakim olması gerekmekte.

Sony catalyst browse ile kurgu ve renk aşamalarını o kadar kolay geçmiş ki, Edius, Final Cut, Promier gibi kurgu programlarında çok rahat çalışabiliyorsunuz.

Kendi kodeki XAVC  ile 4K çalışıyorum, 50 prograsif kayıt. Standart kayıt özelliklerinde en büyük kolaylık mükemmel o led ekranınız. Ayarlarınızı düzgün yaptığınız zaman sahada aldığınız görüntü yüzde yüz doğru görüntü.

S-log2 ve S-log3 kayıtlar size Sony renk uzayının kapısını açıyor. Bütçeli bütçesiz her türlü yapım için artık olmazsa olmaz dediğimiz color aşaması catalyst browse ile çok daha basit bir hal almış.

Kesintisiz 150 kare; HD projelerde bir kere gördükten sonra vazgeçilmeziniz oluyor. Özellikle belgesel ve klip çekimlerinde yapımı çok daha güçlü gösteren slow motion görüntüler çalıştığımız bütün yönetmenlerin tercihi oldu.

4 kanal ses; FS7 den önce DSLR’ler da kullanıyordum. En büyük sıkıntılardan biri sesti belgesel çekimlerinde. 2 mikrofon girişi görünce evet bu kamera diyorsunuz içinizden. Aktüel çekimlerin en büyük sıkıntısı bir anda ortadan kalkmış oluyor bu sayede.

Hafıza kartları sıkıntısız bir şekilde çok hızlı çalışıyor. Gerek kayıt da gerek aktarmalar sırasında usb 3.0 ile bir kartın kopyalanması sadece dakikalar sürüyor.

Kullanıma gelince, kameranın menüsü çok kolay. Eğer proje içerisinde farklı formatlarda görüntüler isteniyorsa çok hızlı bir şekilde istenilen formata geçiş yapabiliyorsun. Çok kullandığınız özellikleri hızlı tuşlara atayıp menüye girmeden bile kamera üzerinde değişiklikler yapabiliyorsunuz.

Kamerayı aldığım zaman ilk önce Green Box’da denedim ve çok güzel sonuç aldım. Green Box’da gerek HD gerek 4K projeler kameranın performansın mükemmelliğini kanıtladı.

Her türlü lensi kullanma lüksünü sunan FS7 peaking özelliği ile kameramanın gözü yorulmadan netliği yakalamasını sağlıyor. Net olmayan görüntü çekmek imkansız gibi birşey artık.

Sonuç itibari ile sadece hayal etmeniz yeterli. Belgesel, tanıtım filmi, reklam ve video klip gibi projeler için hem ekonomik hem de kullanımı için yanınızda bir mürettebat taşımanızı gerektirmeyen bir kamera FS7. Sony FS7, hayal ettiğiniz her şeyin çekimini yapabileceğiniz bir kamera.

Orkun Telli – Görüntü Yönetmeni

orkun telliOrkun Telli
1975 doğumlu olan Orkun Telli, İstanbul Üniversitesi’nde Elektronik haberleşme okudu. 17 sene özel televizyon kanallarında çalıştı. Haber kameramanlığı ve tv programlarında görüntü yönetmenliği yaptı. Trt de yayınlanan çok sayıda programda yapımcılık ve görüntü yönetmenliği yapan Orkun Telli halen HD, UHD , ve 4K yapımlara prodüksiyon ve postprodüksiyon hizmeti vermektedir.