Axel Yayın Grafiği Uygulamaları

Axel’in televizyon yayıncılığı için sağladığı çözümlerden biri de grafik uygulamalarıdır. Grafik uygulamaları ile hem reji üzerindeki çeşitli grafik öğelerin görüntü üzerine bindirilmesi hem de ana kumanda tarafında çeşitli ihtiyaçlara uygun olarak ekran tasarımın belirlenmesi (yayın logoları, son dakika, hava durumu, trafik vb bilgilerin verilmesi) gibi çeşitli özellikler içeren programları vardır. Bu programlar Axel CG Live ve Axel DLG uygulamalardır.

Axel’in CG live uygulaması özellikle reji operasyonlarında temel grafik ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilmiş bir uygulamadır.

Bu uygulama yayın formatına uygun olarak, çeşitli otomasyon ve entegrasyon özellikleriyle beraber müşterinin ihtiyaçlarına göre organize edilip kolay bir şekilde kullanıma açılabilir. Yayınlanan programların her biri için farklı grafik tasarımlar yapılabilir ve bunlara ilişkin içeriklere operatör aracılığı ile ya da harici veri kaynakları aracılığı ile bilgi girişi yapılabilir.

Axel KJ

Axel CG Live uygulaması temel olarak bilinen her türlü grafik formatı destekleyen ve bunların belirli bir grafik tasarım içerisinde, kullanıcı ihtiyaçlarına uygun bir şekilde tasarlanması ve yayına verilmesini sağlayan bir uygulamadır. Uygulamada bağımsız sayfalar halinde birden çok layer desteği mevcuttur ve her bir layer üstünde bağımsız 2 boyutlu tasarımları desteklemektedir. Bunları kullanarak grafik departmanı tarafından hazırlanan çeşitli grafik tasarımları doğrudan üzerine gerekli verileri ekleyerek yayına vermek için gerekli araçları içeren bir uygulamadır. Doğrudan uygulama içerisinde kullanılabilen araçlarla çeşitli uygulamalar için özelleştirilebilir. Bunlar direk olarak program yayını sırasında operatör tarafından canlı olarak kullanılabilmektedir. Bunlara ilişkin örnekler ve nasıl yapılanacağına dair bilgiler sistem içerisinde mevcuttur. Özellikle haber programı uygulamaları ya da müzik yayını uygulamaları bunlar için en iyi örneklerdir. Haber ve müzik programlarının yapılması için gerekli olan tüm tasarım template leri ve uygulama şekilleri sistem üzerinde örnekleriyle hali hazırda bulunmaktadır. Kullanıcılar bu tasarımları, hızlı bir şekilde kendi kanal yapılarına göre özelleştirdikten sonra direk olarak kullanıma başlayabiliyorlar.

Axel Live CG uygulaması; grafikte sabit ya da hareketli alt bantlar, roll caption lar, akan yazılar, logolar, 2 boyutlu grafik tasarımların her birini destekler. Tüm tasarım öğeleri için statik, manuel ya da veri kaynağı bağlantısı ile otomatik veri girişi özellikleri vardır. Sistem kendi üzerinde giriş opsiyonu da mevcuttur.
Sistemin önemli avantajlarından birisi veri kaynaklarıyla direk olarak bağlantı sağlanabiliyor olmasıdır. Böylelikle haber uygulamaları gibi uygulamalarda haber sırasında verilecek olan KJ bilgilerinin doğrudan sistem üzerine önceden yüklenip, haber sırasına uygun bir şekilde operatör kontrolüyle yayına verilmesi sağlanmaktadır. Aynı şekilde bazı kaynaklardan alınan veriler otomatik olarak da görüntülenebilmektedir. Sürekli değişen borsa, son dakika haber, hava durumu ve trafik bilgileri gibi bilgiler müşteri ihtiyacına göre grafik olarak tasarlandıktan sonra veri kaynağı bağlantıları yapılarak harici veri kaynaklarından bu bilgileri otomatik olarak alınıp doğrudan yayına verilebilmektedir.Axel Yayın Grafiği

Axel’in sunduğu sosyal medya entegrasyonu özelliği kullanılarak da bugün popüler olarak kullanılan Facebook, Twitter, WhatsApp vb. platformlardan gelen mesajlar da kullanıcı tarafından belirlenecek formata uygun şekilde otomatik olarak yayında kullanılabilmektedir. Böylelikle oldukça az sayıda operatör kullanımı sağlanarak birçok canlı ve akıcı grafik içerik doğrudan yayın üzerine bindirilebilmektedir. Sitem üzerinden ek bir uygulama ihtiyacı olmadan doğrudan sosyal medya programlarıyla birebir entegrasyon yapılabilmektedir. Bunun dışında veri kaynağı olarak veritabanı sunucuları, Excel, RSS beslemeleri, text tabanlı dosyalar gibi çeşitli formatları kullanmak da mümkündür. Bu formatların her biri için gerekli altyapı sistemle beraber hazır olarak gelmektedir.

Sistemin işleyişi şu şekildedir;

– Grafik tasarımcı ilgili yayın programı için gerekli özelleştirilmiş grafik tasarımları yapar.

– Hazırlanan tasarım üzerinde gerekli dış bağlantılar ve veri bağlantıları yapılıp operatörün kullanımı ile ilgili olarak altyapı hazırlanır.

– Hazırlıkların ardından operatör gerekli alanlarda yalnızca elle veri girişi yapar veya örneğin o an yayınlanan haberle ilgili son dakika gelişmesine özel altyazıları seçip yayına verir. Bu aşamada operatörün gerek duyulduğunda tasarıma müdahale etmesi, eklemeler ve çıkarmalar yapması da mümkündür.
Grafik tasarımlar önceden yapıldığından operasyon tek bir kişi tüm yayını götürebilir.

Her program için özel hazırlanmış altyazı vb. grafik seçenekleri ve gerekli veriler, eğer haber programı söz konusu ise sıradaki haber, son dakika gelişmeleri gibi bilgiler sisteme yüklendikten sonra operatör sadece yayınlanan içeriğe göre sistemi kontrol eder. Sistem 7/24 çalışma kapasitesine sahiptir ve tamamen güvenli bir bilgisayar üzerinde çalışır. Bu bilgisayarın kontrolü yine operatör tarafından gerçekleştirilir. Uygulama Client/Server mantığı ile çalıştığı için operatör hatalarına karşı koruma olanakları vardır. Bu uygulamanın kontrolü için otomasyon sistemleri ile de entegrasyon yapılabilirken bilgisayarın uzaktan yönetimi için çeşitli opsiyonlar da sistemle beraber gelir.

Axel Yayın Grafiği 2Axel DLG uygulaması da Live CG uygulamasına benzer özelliklere sahiptir. Temel farklılık ise DLG uygulamasının temel olarak ana kumanda operasyonları için organize edilmiş olmasıdır. İki farklı versiyonu bulunan uygulama (DLG ve DLG Plus) ana kumanda operasyonlarında ihtiyaç duyulan tüm fonksiyonları (chanel brandisng – ekran yüzü uygulaması) desteklemektedir. Bunlar sabit ve hareketli logolar, akan yazılar, son dakika, sıradaki program, saat vb. grafik uygulamaları içermektedir.

Tüm uygulama altyapısı Live CG ile aynıdır; sayfalar ve sayfa üzerinde çoklu layer desteği, desteklenen grafik öğeler, veri kaynağı ve sosyal medya entegrasyonu özellikleri aynı şekilde desteklenmektedir.

DLG ürünü donanımsal olarak yayıncılık standartlarında özel bir donanım üzerinde verilmektedir. Bu donanım yayın güvenliğini sağlamak içi donanım tabanlı by-pass özelliğine de sahiptir. Bir sistem üzerinden birden çok yayın kontrolü yapılabilmektedir. Ayrıca operatör kontrolü için donanım tabalı kumada paneli opsiyonu da bulunmaktadır.

Sistem otomasyon entegrasyonu, Axel XTV Suite yayın sistemi ile entegrasyon, GPI kontrol gibi özellikleri de desteklemektedir.
Axel Yayın Grafiği Uygulamaları genelde televizyon yayıncılığı yapan tüm kuruluşlar tarafından kullanılabilmektedir. Axel Live CG uygulaması, giriş seviyesinden gelişmiş seviyede birçok ihtiyaca karşılık bulabilecek bir yapıda çalışmaktadır.

Sistem aynı zamanda, çeşitli grafik uygulama ihtiyacı olan prodüksiyon şirketleri ve üniversitelerin iletişim fakültelerinin radyo sinema televizyon bölümlerinde de kullanılabilir. Sistem farklı seviyelerde konfigürasyonlar içerdiğinden hem giriş seviyesinde hem de daha gelişmiş seviyede kullanıma uygun modellere sahiptir. Böylelikle her kullanıcının ihtiyacına cevap verilebilecek bir yapıya sahip olup her seviyede yayın üzerine grafik bindirme ihtiyacı olan kurum için çözüm sağlanmasına aracılık etmektedir. Tv kanalları, üniversiteler, eğitim kurumları, prodüksiyon firmalarının bu sistemi kullanması mümkündür.

BU ÜRÜN İÇİN TEKLİF AL