Axel – Playout

axelAxel Technology firması tarafından üretilen XTV Suite yazılım ailesi genel olarak televizyon yayıncılığında kullanılan bir grup yazılımı bir paket içerisinde sunan bir çözümdür. Bu aile içerisinde playout ve ingest çözümlerinin yanı sıra otomasyon ve grafik çözümleri vardır. Bunların hepsini bir arada entegre şekilde sunan ürün, aynı zamanda kullanıcı ihtiyaçlarına uygun olarak ölçeklendirilebiliyor. Üründe giriş – çıkış sayıları, entegrasyon özellikleri ve fonksiyonları ile birebir operasyonel yedekleme gibi ihtiyaçlar tamamen müşterinin ihtiyaçlarına uygun olarak belirlenip buna uygun bir uygun çözüm geliştiriliyor.

Ailenin amiral gemisi ürünü XPlayout, tümleşik bir otomasyon uygulamasıdır. Bu uygulama kullanalırak televizyon yayıncılığında özellikle ana kumanda operasyonlarında ihtiyaç duyulan çeşitli klip yayınlama ya da yayın akışı düzenleme işlevleri doğrudan gerçekleştirilebiliyor. Uygulama içinde multi-format bir playout sistemi ve yayın akışını yöneten bir playlist sistemi vardır. Yayın akışı doğrudan playlist üzerinde hazırlanıp yönetilmektedir. Hem önceden hazırlayıp sisteme kaydedilmiş klipler yanında canlı yayınlar ya da network ve internet ortamından gelen IP ve NDI stream kaynakları da playliste eklenebilmekte ve yönetilebilmektedir.

Tüm bu kaynakları organize bir liste halinde düzenlenip, bu liste doğrudan yayına verilebilir. Playlist tabanlı yayın yönetiminde XPlayout’un sağladığı önemli özelliklerden birisi de doğrudan yayın çıkışı üzerine çeşitli grafik öğeleri bindirebilme olanağı sağlamasıdır. Sistem toplam 9 (dokuz) farklı grafik kanalını birbirinden bağımsız ve gerektiğinde bir arada otomatik ya da manuel olarak yayına verip alabilmektedir. Bu şekilde logolar, saatler, kayan yazılar, skorlar, son dakika haberleri, hava durumu bilgileri, borsa bilgileri vb. gibi çeşitli grafik uygulamalarını yayına vererek ana kumanda tarafında ihtiyaç duyulan her türlü ekran düzenlemeleri ve grafik öğeler doğrudan yayına verilebilmektedir.

“Tüm grafik öğeler sisteme realtime olarak eklenip gösterilebilir”

Tüm bu grafik öğeler aynı zamanda dışardan çeşitli veri tabanlarına, sosyal medya uygulamalarına, internet veri kaynaklarına dinamik olarak bağlanabilmektedir. Böylelikle son dakika borsa bilgileri, hava durumu bilgileri, trafik bilgileri gibi kullanımlar içerisinde çeşitli şekillerde özgünleştirilip müşteri ihtiyaçlarına uygun hale getirilebilir.

XPlayout sistemin merkezi operasyonunun bir nevi beyni olarak çalışmaktadır. Kullanıcıların ihtiyaç duyduğu tüm operasyon XPlayout üzerinden yayına istenilen kliplerin ve canlı yayının istenilen grafik öğelerle beraber şekilde verilmesini sağlar.

XCapture

Sistem üzerindeki bir diğer program ise ingest yazılımı olan XCapture’dır.

XCapture kullanıcının belirlediği bir formatta o anda sistemin girişinde olan video sinyali doğrudan video dosya olarak kaydedip bunu daha sonrasında tekrar yayına verme ya da montaja yönlendirip montajda tekrar düzenleme olanağı sağlar. Sistem üzerinde tüm dosya akış yönetimi watch folder ve dosya yöneticisi aracılığı ile yürütülür.

Schedule Editor Programı

Yine sistem üzerinde kullanılabilen bir Schedule Editor mevcuttur. Schedule Editor, playlistlerin hazırlanmasında ve XPlayout üzerine yüklenmesinde kullanılır. Bu playlistler üzerinden belirlenmiş olan tarih ve saatlerde otomatik olarak sistemle ilgili klipleri ya da canlı yayınları bunlara bağlı olarak yayına otomatik olarak verilmek istenen her türlü grafik düzenlemeyi de otomatik olarak yayına verir.

XTrimmer Programı

XTrimmer özellikle çeşitli video kliplerin yayına hazırlanmadan önce trimlenmesi yani uçlarının kesilip biçilmesi ya da parçalara ayrılması amacıyla kullanılmaktadır. Özellikle kullanım alanı ise tek bölüm halinde olan film dizi gibi çeşitli klipleri birden fazla parçaya ayırıp aralarına (reklam, tanıtım vs. gibi) ek klipleri konmasına olanak sağlar. Böylelikle sistem tek bir klip, istenilen şekilde tekrar tekrar yayınlanabilir ve giriş çıkış saatlerinin istediği gibi düzenlenmesini sağlanır.

Sistem aynı zamanda otomasyon özelliklerine de sahiptir. Otomasyon özellikleriyle video matrix sistemi, ana kumanda masası gibi çeşitli konvansiyonel yayın cihazlarını uzaktan kontrol edebilir. Bu kontrolle herhangi bir operatörün müdahalesine gerek olmadan sistem 7/24 kendi başına yayını devam ettirebilir. Burada çeşitli marka ve modellerin cihazları direk olarak desteklenmektedir. Bu şekilde de sistem diğer sistemlerle entegre bir şekilde çalışabilir.

Yayınclık açısından önemli bir diğer özellik ise sistemin tamamen yedekli bir şekilde konfigüre edilebilmesinin mümkün olmasıdır. Böylelikle aynı anda birbirine paralel bir şekilde çalışan 2 tane XPlayout sistemi aynı klibi senkronize bir şekilde oynatabilmekte ve aynı şekilde grafik öğelerde 2 makine üzerinde senkronize bir şekilde uygulanabilmektedir.  Çıkış bir change over aracılığıyla ya da bir ana kumanda masası aracılığıyla birleştirilip yayına tek bir çıkış olarak verilmektedir. Bunun sağladığı en büyük avantaj yayın makinalarında herhangi bir problem ortaya çıkması durumunda diğer makinanın yayını otomatik olarak kendi üzerine alması ve yayını kesintisiz bir şekilde sürdürmesidir. Son çıkış noktası olarak bakıldığında yayında her hangi bir kesinti olmadan bir süreklilik içerisinde yayın sürdürülmüş olur. XPlayout bu sistemi ilgili modülleriyle beraber tam olarak desteklemektedir.

Tüm bu özellikleri ile XTV Suite, özellikle televizyon yayıncılığı yapan kuruluşların -bunlar ulusal veya yerel çapta yayın yapan televizyonlar, uydu üzerinden yayın yapan televizyonlar da olabilir- ana kumanda da ihtiyaç duydukları tüm yayın ve otomasyon ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir üründür.

Ürün tamamen kullanıcı ihtiyaçlarına göre ölçeklenebildiğinden, değişik bütçeler ve değişik kullanım özelliklerine uygun çeşitli modelleri mevcuttur. Aynı zamanda müşteri ihtiyaçlarına uygun olarak da tamamen özelleştirilmiş modeller hazırlanabilmektedir. Bu sistem bu şekliyle 1’den 4’e kadar playout kanalı, 1’den 4’e kadar ingest kanalı içerebilmektedir. Birden fazla farklı grafik öğeyi kendi üzerinde uygulayabileceğiniz sistem birebir yedekleme olanakları da sağlamaktadır. Tüm bu özellikler bir arada değerlendirildiğinde özellikle ana kumanda uygulamaları açısından her türlü ihtiyacı karşılayabilecek tek bir çözüm olarak müşterilere sunulabilmektedir.

Özellikle televizyon kanalları açısından ve televizyon kanallarına uygun mezun veren eğitim kurumlarında/üniversitelerde, öğrencilerin ileride kullanılacakları bu tür sistemlere adapte olmalarını sağlayacak bir sistemdir.

Paket olarak alınabilen ve tek bir sistem üzerinde birden fazla özellik barındırması bakımından, tek bir makine üzerinden öğrencilere televizyon yayıncılığının çeşitli yönlerini ve özelliklerini göstermek açısından, öğretim kurumları için de oldukça esnek bir yapı sunmaktadır.

BU ÜRÜN İÇİN TEKLİF AL